Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Po ezaurohen shtretërit”, mjeku Pipero i thotë të gjitha: Bëhuni gati për vjeshtën! Do të hapet Covid 3 dhe 4

Situata në spitalin Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, të njohur ndryshe si Covid 1 dhe 2 duket se është drejt përkeqësimit. Numri i pacientëve të shtruar po rritet cdo ditë dhe këtë e tregojnë shifrat e përditësuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Mjeku Pëllumb Pipero foli për “Klan” duke treguar se shqetësimi më i madh mbetet vjeshtra, ku pritet të ketë rritje më të madhe të shifrave dhe jo vetëm.

Sipas Piperos, pritet të hapen spitalet Covid 3 dhe 4 pasi shtretërit e programuar për të sëmurët po ezaurohen. Në situatën aktuale, ekspertët e shëndetësisë apelojnë për respektimin e distancës, përdorimin e maskës dhe higjienë të shtuar për të frenuar përhapjen e infeksionit.

Sa i përket jetëve të humbura, Faxweb.al raportoi se deri tani nuk ka asnjë rast suksesi për personat e intubuar.

Në përditësimin e sotëm, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije aktualisht ne spitalin Infektiv po trajtohen 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar. Nëse numri i pacientëve që kanë nevojë për shërbim spitalor rritet, atëherë do të hapen dyert e Covid 3 tek ish kirurgjia në QSUT, ku do të jenë 40 shtretër.

Ndërsa spitali Covid 4 një ish ndërtesë e një Universiteti privat që është përshtatur në një ambient spitalor.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *