Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

I dyti që kalon në sitë, si rezulton zv/ drejtori i SHÇBA-së në tre shtyllat e Vettingut

I dyti që ka dal para Vettingut në rradhët e policisë është Adriatik Ago zv/drejtor i Përgjithshëm i SHÇBA-së. Ago njëkohësht ka gradat Oficer, nënkolonel, kapiten i parë, major, kolonel, komisar, drejtues.

Trupa vleresuesë e përbërë nga Elvira Dabërdaku, Ana Kapaj dhe Elida Liko. Gjatë seancës, u konstatua se Ago ka bërë deklarim të saktë dhe justifikon pasurinë.

Relatorja Ana Kapaj, u shpreh se subjekti i rivlerësimit poseidon 3 apartamente: një apartamet 53 m katror, në kohën e ndërtimit të kësaj banese rezulton se ka ligjshmëri të të ardhurave, një tjetër apartament 62 metra katror, dhe 1 apartament në rrugën “Perlat Rexhepi”, trashëgimi nga prindërit. Gjithashtu, Ago ka një automjet dhe ka burime financiare për blerjen e kësaj makine, dhe në bankën Raiffaisen Bank, 1, 700 mijë lekë, që rezulton të jetë deklarim i saktë.

“KJV e përqëndron hetimin në tre kriteret bazë, pasurisë, pastërtisë së figurës dhe aftësisë profesionale. Subjekti ka një apartament 62 metra katror, nga hetimi rexulton se subjekti ka bërë deklarim të saktë dhe justifikon pasurinë, apartament 53 m katror, në kohën e ndërtimit të kësaj banese rezulton se ka ligjshmëri të të ardhurave, 1 automjet, ka burim financiar për blerjen e kësaj makine, 1 apartament në rrugën “Perlat Rexhepi”, trashëgimi nga prindërit, depozitë financiare në vlerën 1 500 mij lekë të ardhura nga paga ndër vite, burimi financiar i mjaftueshëm, llogari bankare në Raiffaisen Bank, 1, 700 mijë lekë , deklarimi i saktë. Deklarimi për pasurinë eshtë bërë në përputhje të ligjit, subjekti nuk ka fshehur pasurinë.”

Ndërsa Ago u shpreh gjatë seancës se nuk ka konflit interesi me asnjë pjesëtar të trupës së vlerësimit.

Nuk jam në konflikt interesi me asnjë pjesëtar të trupës së vlerësimit, jam njohur me të gjithë dokumentacionin dhe me mbylljen e hetimit nga KJV.

Pastërtia e Figurës, nga hetimi i kryer rezulton se nuk ka të dhëna që subjekti të jetë i regjistruar apo i përfshirë në kontakte me persona me prëcedent penal, për subjektin e rivleresimit nuk ka asnjë denoncim. Gjithashtu Ago nuk ka info që subjekti ka kontakt me persona të përfshirë në ngjarje kriminale, KJV konstaton se subjekti rivleresimit është i aftë për të vijuar detyrën.

Aftësia Profesionale, Subjekti është i aftë për vendin e tij të punës, është i frytshëm dhe efektiv në masë të pranueshme. Ago është treguar bashkëpunues me KJV dhe ka zbatuar çdo afat që i është lënë nga komisioni vleresimit.

Kujtojmë se drejtori i Inspektimit dhe ankesave në SHÇBA-së Oltion Shehu sot u shkarkua nga detyra e tij, për shkak të mos regjistrimit në sigurimet shoqërore në kohën kur punonte si menaxher në një sallë bingoje.

(K.H/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close