Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Zbulohet lëvizja e minutave të fundit që i shpëtoi jetën Preng Gjinit, cila është ndërhyrja kírùrgjikale që do të kryejë sot

Burime nga Spitali i Traumës konfirmojnë se gjendja e Preng Gjini është e stabilizuar, por vijon të mbetet në trajtim intènsív. Ditën e sotme mund të kryejë një ndërhyrje kirurgjíkale në sy pasi ka marrë dëmtime nga shpèrthími i fùqishëm.

51-vjecari ka marrë plágë të shumta nëpër duar e këmbë, por nuk ka hùmbùr ekstremitete. Preng Gjini lëvizte gjithmonë me kushëririn në makinë dhe qëndronte si pasagjer, por për fatin e tij të mirë, ditën e djeshme zgjodhi që të drejtonte i vetëm automjetin. Kjo ishte lëvizja që i ka shpëtuar jetën ndërkohë që burime thonë se motori i makinës i ka shërbyer si mburojë.

Atèntáti ndaj Preng Gjinit ndodhi pasditen e djeshme në Tiranë, pranë Urës së Nshrakut ku automjeti i tij tip “Benz A Class” u bë copë e thërrime dhe solli kaos në rrugët e kryeqytetit, ku u grumbulluan njerëz të fríkësuar e álármuar.

Makinës së tij i vendosën trítòl të një sasie 400 gram C4 në pjesën e përparme të makinës, te rrota në anën e pasagjerit, dhe shpèrthimi i madh është kontrolluar nga një telekomandë në distancë, ndërsa ai ishte duke udhëtuar.

Shpërthimi ka qenë aq i fuqishëm saqë ka shkaktuar dëmtime edhe dy makinat përreth dhe janë plagosur dy kalimtarë, një 45-vjeçar italian i identifikuar si Silvano Barbadoni dhe 14-vjeçar.

Të dy personat kanë marrë ndihmën e duhur në spital dhe janë larguar më pas në gjendje të mirë shëndetësore.

Kjo ngjarje lidhet edhe me sagën e hakmarjeve mes dy fiseve Gjini dhe Reçi në Rrëshen, ku jo më larg se disa muaj më parë Kastriot Reçi, mbeti i vrarë me snajper. Preng Gjini është vëllai i Armando ose Tonin Gjinit nga qyteti i Rrëshenit, i cili mbeti i vrarë në 12 gusht 2019.

Ndërkohë një vit pas vrasjes së Armando Gjinit, në Tiranë organizohet një atentat akoma dhe më i sofistikuar ndaj vëllait të tij, Preng Gjini.

Burime për Fax News konfirmojnë se Prenga është betuar mbi trupin e pajetë të të vëllait, Tonin Gjini që u vra rreth një vit më parë se do të merrte hák. Ai kishte vite që nuk vinte në Shqipëri për shkak të hasmërisë, por vrásja e vëllait e ktheu në atdhe.

Preng Gjini mbërriti me vonesë, duke lëvizur edhe orarin e várrimit. Vetëm 5 muaj më vonë ndodhi një nga vrásjet më místerioze në vend, ekzèkutimi i Kastriot Reçit, në Rrëshen, autori i të cilit ende shëtit i lirë dhe ngjarja ka mbetur e pazbardhur.

Në qytetin e origjinës së tyre në Rrëshen, flitet nën zë me emra konkret se kush qèlloi mbi kë, por autoritet akoma nuk kanë prova për implikimin e tyre. Ashtu sikurse pohojnë burimet, pas ngjarjes së sotme, gjákrat vetëm sa janë nxèhur sërish dhe zinxhiri i ngjarjeve do të vijojë të jetë i hapur.

Familja e Tonin Gjinit, dy famijët e tij dhe bashkëshortja, pak ditë ekzèkutimit janë larguar nga vendi në drejtim të një shteti të Bashkimit Europian, për shkak të fríkës së hákmarrjes. Preng Gjini është ndaluar më herët në Itali për pròstítucion dhe aty ka nisur kònflikti mes Reçëve dhe Gjinëve, për lùftë territoresh.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close