Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe Gjitha

Zgjidhet misteri/ Pse ish-efektivi e vrau afro-amerikanin George Floyd, flet i koordinatori i trajnimit: U themi oficerëve të rrinë sa më…

Një trajner policie ka dëshmuar se ish-oficeri Derek Chauvin nuk ishte trajnuar për të përdorur gjurin e tij si neutralizues në qafë, siç bëri gjatë arrestimit të George Floyd.

Koordinatori i trajnimit i Departamentit të Policisë së Minneapolis (DPM), Mercil i tha gjykatës se oficerët mësohen të përdorin forcë në proporcion me nivelin e rezistencës së një të dyshuari dhe se është “shumë e rëndësishme të jesh i kujdesshëm me personin”.

“Ne u themi oficerëve që të qëndrojnë larg qafës kur është e mundur,” tha ai, duke shtuar se oficerëve u thuhet të vendosin peshën e trupit në supet e një të dyshuari kur është e arsyeshme.

Eksperti i përdorimit të forcës në Minneapolis, Lt Johnny Mercil tha se Chauvin gjithashtu duhet të kishte lëvizur më vonë Z. Floyd në një pozicion tjetër.
Chauvin, 45 vjeç, u filmua duke u gjunjëzuar mbi Z. Floyd për më shumë se nëntë minuta gjatë arrestimit të Z. Floyd majin e kaluar. Chauvin është në gjyq për vrasje dhe ka mohuar akuzat kundër tij.

Pamjet e z. Chauvin, i cili është i bardhë, me gju në qafën e tij afrikano-amerikane Floyd shkaktoi protesta globale kundër racizmit. Me gjyqin në javën e tij të dytë, juristët tani kanë dëgjuar nga më shumë se 20 dëshmitarë, përfshirë katër ekspertë të trajnimit policor të martën. Gjyqi pritet të zgjasë të paktën një muaj.

Ndërsa oficerët e policisë rrallë dënohen ose akuzohen fare për vdekjet që ndodhin në paraburgim, vendimi në këtë gjyq po shihet si një tregues se si sistemi ligjor amerikan do të trajtojë raste të tilla në të ardhmen.

Prokurorët po kërkojnë të provojnë se veprimet e Chauvin shkelën trajnimin e tij dhe i kanë përqendruar pyetjet e tyre në udhëzimet dhe strategjitë e policisë të mësuara për të ndihmuar oficerët të de-përshkallëzojnë situatat.

Avokatët e mbrojtjes së Z. Chauvin kanë argumentuar se përpjekjet e Floyd për t’i rezistuar arrestimit kërkuan përmbajtje dhe se turma “armiqësore” që rrethonte Z. Chauvin kërkonte “vetëdije unike të situatës”.

Asnjë dëshmitar në vendngjarje nuk u arrestua, dhe disa prej tyre kanë dëshmuar se ata i nxitën oficerët të kontrollonin pulsin e Z. Floyd dhe t’i siguronin atij kujdes mjekësor.

Duke folur në një seancë lutjeje grupore jashtë gjykatës së fortifikuar fort të Martën, vëllai i Z. Floyd, Philonise Floyd, tha “pasi të marrim vendimin dhe të marrim këtë bindje, do të jemi në gjendje të marrim frymë”.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.