Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Zgjedhjet Presidenciale të Kroacisë/ Mposhtet Kolinda Kitarović, drejt raundit të dytë kundër ish-kryeministrit

Sipas sondazheve të para të lëshuara menjëherë pas mbylljes së votimeve në orën 19:00,  Presidenta e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarović dhe pretendenti Zoran Milanović shkojnë drejt raundit të dytë të votimeve që do të zhvillohen më  5 janar të vitit 2020.

Këtu është dhënë një ndarje e numrave aktual të sondazhit të daljeve për të gjithë njëmbëdhjetë kandidatët për president:

29.54% – Zoran Milanović – Ish-Kryeministër | SDP

26.70% – Kolinda Grabar-Kitarović – Presidenti aktual | HDZ

24.43% – Miroslav Škoro – Këngëtar Folklorik dhe ish Përfaqësues i Parlamentit Kroat | i pavarur

5.87% – Mislav Kolakušić – Ish Gjyqtari dhe Përfaqësuesi i Parlamentit të BE | i pavarur

4.59% – Dario Juričan – Emri juridik: Milan Bandić. Filmbërës dhe Artist i Performancës | i pavarur

2.89% – Dalija Orešković – Ish-Kryetar Konflikti i Interesit Parlamenti Kroat | i pavarur

2.31% – Ivan Pernar – Anëtar i Parlamentit Kroat | Partia e Ivan Pernar

1.11% – Katarina Peović – Ish anëtarja e Këshillit të Qytetit të Zagrebit | Fronti i Punëtorëve

0.95% – Dejan Kovač – Ekonomist dhe i diplomuar nga Princeton | HSLS

0.21% – Nedjeljko Babić – kandidat i partisë rajonale | HSSČKŠ

0.15% – Anto Đapić – Ish-kryetari i Bashkisë Osijek dhe ish-anëtar i Parlamentit Kroat | DESNO, shkruan croatia-news, transmeton Faxweb.al

Kolinda Grabar-Kitarović, e lindur me 29 Prill 1968; ka qenë Presidenti i katërt dhe aktual i Kroacisë që nga viti 2015.  Ajo është gruaja e parë që u zgjodh në zyrë që nga zgjedhjet e para shumëpartiake në 1990. 46 vjeçarja, gjithashtu u bë personi më i ri që mori presidencën. Para zgjedhjes së saj si president, Grabar-Kitarović mbajti disa pozicione qeveritare dhe diplomatike.

Ajo ishte Ministre e Çështjeve Evropiane nga 2003 deri në 2005, Ministrja e parë femër e Punëve të Jashtme dhe Integrimit Evropian nga 2005 në 2008, Ambasadore Kroate në Shtetet e Bashkuara nga 2008 deri në 2011 dhe Ndihmës Sekretare e Përgjithshme e NATO-s për Diplomacinë Publike nga 2011 deri në 2014.

Grabar-Kitarović ishte e vetmja kandidat femër në zgjedhjet presidenciale kroate të mbajtura në dhjetor 2014 dhe janar 2015 dhe ishte kandidati i dytë në raundin e parë. Ajo vazhdoi të mposhtte ngushtë Presidentin aktual Ivo Josipović në raundin e dytë. Performanca e saj e fortë në raundin e parë ishte e papritur, pasi shumica e sondazheve i kishin dhënë Presidentit Josipović një epërsi të fortë. Në raundin e dytë, Grabar-Kitarović mposhti Josipović me 1.48%, që ishte marzhi i përqindjes më të afërt të çdo zgjedhjeje presidenciale deri më tani.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close