Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashRajoniTe FunditTe Gjitha

Zbulohen 5 raste të reja me koronavirus në Greqi, njëri në gjendje të rëndë. Qeveria merr masa për arsimin

Pesë raste të reja të konfirmuara të koronavirusit të ri janë regjistruar në vendin fqinj të Greqisë, ndërsa tashmë  numri i përgjithshëm i  pacientëve ka shkuar në 89.

Këto janë katër kontakte të ngushta të çështjeve të konfirmuara tashmë dhe një rast i importuar nga Londra.

Gjithashtu, siç u bë e ditur, gjendja shëndetësore e 66-vjeçarit të shtruar në ICU të Spitalit Universitar Rio është përkeqësuar ndjeshëm dhe është kritike.

Me shqetësim të veçantë për shkencëtarët është zbulimi i fundit i katër rasteve “jetime” në Athinë.

Për katër rastet me origjinë të panjohur asnjë histori ekspozimi nuk është dokumentuar, ndërsa procesi i hetimit epidemiologjik dhe gjurmimit të kontakteve të tyre është duke vazhduar nga ESA.

Të gjitha institucionet arsimore janë mbyllur për 14 ditë. Pezullimi i funksionimit të të gjitha institucioneve arsimore në vend për të zvogëluar përhapjen e sëmundjes koronare të zemrës, njoftoi të martën pasdite Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias, shkruan Kthimerini, transmeton Faxweb.al.

Vendimi ka të bëjë me të gjitha nivelet e arsimit publik dhe privat dhe do të zbatohet menjëherë. Ai do të jetë i vlefshëm për 14 ditët e ardhshme dhe do të përfshijë kopshte, shkolla, IEK dhe universitete, private dhe publike. Masa, siç shpjegohet nga Kikilias, është parandaluese dhe synon të zvogëlojë përhapjen e virusit në komunitet.

Ai tha se do të merret kujdes i veçantë për prindërit që punojnë dhe bizneset e prekura nga masat. Ai përsëriti se prindërit duhet të kufizojnë fëmijët e tyre për të zvogëluar përhapjen e virusit, përmendi përgjegjësinë individuale dhe tha se “është koha që të gjithë grekët të tregojnë përgjegjësi”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *