Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

LAJM I FUNDIT/ Kërkoi që ti rishikoheshin vitet e dënimit, jepet vendimi për Zani Çaushin

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë shpall moskopetencën e gjykimit të çështjes së Myrteza Çaushi

Çështja e Zani Çaushit, avokati: Gjykata shpalli moskopetencen e gjykimit, çështja e Zanit deri në Strasburg

Seanca e sotme pasi u depozituan aktet nga organi i ekzekutimit të vendimeve penale, ne konstatuam që Myrteza Çaushi bazuar në dinamikën e vuajtjes së dënimit ka vuajtur deri më daten 06.11.2020, 20 vite e 10 muaj burgim.

Ndërkohë i njëjti institucion më muajin Qershor të vitit 2020 ka paraqitur një dinamikë tjetër në të cilën thuhet që Myrteza Çaushi ka vuajtur 25 vite e 2 muaj burgim.

Në këto dy periudha Zani Çaushit i kanë humbur 4 vite burgim sepse kështu e ka llogaritur IEVP.

Pas konstatimit nga ana jonë të këtij fakti, gjykata shpalli moskopetencën e gjykimit duke pretenduar se Zani Çaushi fillimisht mund të ankoheshe në drejtori i IEVP Drenovë,më pas në drejtorin e përgjithshëm i burgjeve dhe më pas kur ti vinte përgj negative,mund ti drejtohej gjykatës.

Në lidhje me pretendimet e Zani Çaushit është ankuar në mënyrë të vazhdueshme në keto 2 institucione këto qellimisht nuk i kanë këthyer përgjigje me shkrim dhe ka arritur në këtë situatë që jemi.

IEVP,me llogaritjen e saj specifike i ka nxjerr 137 21 vite burg,kjo është situata dhe un mendoj që për të gjithë të burgosurit në Shqipëri do jetë një situatë e ngjashme sepse është pothuaj në 60-70% të raste dinamika me probleme,do ju këshilloja të burgosurve të bënin një verifikim të llogaritjes së kohës së vuajtjes së dënimit pasi min e drejtësisë nuk ka asnjë sistem të llogaritjes së vujatjes së dënimit.

Myrtesa Çaushi është një çështje që do shkojë deri në Strasburg,të gjitha këto gjëra që janë bërë qoftë dinamika te gabuara,qoftë deklarata publike të zyrtarëve të shtetit janë në favor të tij.

Publikimet dhe prononcimet haptazi më shtyp të zyrtarve të shtetit që kanë për detyrë zbatimin e vendimit të gjykatës janë në favor të tij.

Është një dosje që ka patur gabime në vazhdimësi, nëse nuk do ishte Zani Çaushi vështja do ishte më e thjeshtë,por unë besoj që do gjejë zgjidhje.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *