AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Gati t’i përvishem punës” ambasadorja amerikane Yuri Kim reagon për herë të parë

Ambasadorja Amerikane në vendin tonë Yuri Kim ka reaguar për herë të parë pas mbërritjes në Shqipëri.

“Ndihem e nderuar dhe shumë e kënaqur që jam në Shqipëri dhe jam gati t’i përvishem punës”, janë fjalët e Ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim në ditën e saj të parë në Ambasadë.

Pasaardhsja e Donald Lu, zonja Youri Kim ka shërbyer në Departamentin e Shtetit si Drejtore e Zyrës së Çështjeve të Evropës Jugore.

Ka qenë drejtoreshë e Qendrës së Departamentit të Shtetit për Studimin e Diplomacisë, Shefe e Stafit për Zëvendëssekretarin e Shtetit dhe Drejtore e Zyrës për Sigurinë Evropiane dhe Çështjeve Politiko-Ushtarake.

“Yuri Kim mbërriti në Tiranë si Ambasador i Sh.B.A në Republikën e Shqipërisë në Janar 2020. Një diplomate karriere, Ambasadori Kim ka punuar në politikat e jashtme dhe sfidat e sigurisë kombëtare në të gjithë Evropën, Azinë dhe Lindjen e Mesme. Ajo ishte drejtore e Europeanështjeve të Evropës Jugore, përgjegjëse për Turqinë, Greqinë, Qipron, dhe rajonin më të gjerë të Mesdheut Lindor, si dhe drejtor i Zyrës së Sigurisë Evropiane dhe Politicalështjeve Politiko-Ushtarake, përgjegjës për NATO-n dhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropa (OSBE). Ajo gjithashtu ishte më parë Shefe e Shtabit te Zëvendës Sekretari i Shtetit dhe drejtori i Qendrës për Studimin e Sjelljes së Diplomacisë. Më parë në karrierën e saj, ajo ishte Asistente Speciale e Sekretarit Colin Powell si dhe Asistent Special i Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Asianështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit. Detyrat e huaja përfshijnë Turqinë, Irakun, Republikën e Koresë, Japoninë dhe Kinën. Yuri Kim mban një B.A. nga Universiteti i Pensilvania dhe një M.Phil. nga Universiteti i Kembrixhit.”– thuhet në biografinë e saj shpërndarë nga ambasada amerikane.

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *