Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Ylli masiv 1400 herë më i madh se Dielli po errësohet me shpejtësi

Betelgeuse, është një yll i ndritshëm, shumë i madh në yjësinë e Orionit, i cili po errësohet që nga tetori duke sugjeruar se mund të shkojë në supernova, sipas astronomëve.

Dhjetëra shkencëtarë nga e gjithë bota kanë publikuar në Twitter për të diskutuar fenomenin dhe për të spekuluar nëse ai do të shpërthejë së shpejti.

Ylli ka një ‘shkëlqim shumë të ndryshueshëm’ dhe një model të rregullimit të errësimit, por astronomët thonë se periudha e fundit e errësimit ‘duket të jetë e ndryshme’.

Studiuesit nga Telegrama thonë se është më e zbehta pamje që ka qenë në 50 vjet vëzhgime.

“Betelgeuse po errësohet, gjë që është një tregues që së shpejti do të shkojë në supernova po se kur ne nuk e dimë saktësisht”, thotë eksperti i sigurisë hapësinore Dr. Malcolm Davis.

“Kur të ndodhë (do të kishte ndodhur në të vërtetë 690 vjet para se ta shohim në Tokë duke pasur parasysh distancën e yllit) do të jetë aq e ndritshme sa Hëna e plotë.”

Betelgeuse do të shpërthejë dhe është vetëm çështje kohe kur, është në fund të jetës së tij dhe do të përfundojë në një ngjarje supernova, shpjegoi astronomi Dave Eagle.

 

 

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *