Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“AKU më tha ndërto banjot dhe kuzhinën, i ndërtova”, biznesi në Vlorë prótestë për shémbjet në mes të sezonit: IKMT vjen ma shemb, do nxjerr fëmijët para fadromave

Bizneset e vendosura përgjatë plazhit të Zvërnecit, kanë dal sot në prótestë para Bashkisë së Vlorës. Vendimi për shémbjen e bareve, restoranteve, përgjatë këtij plazhi ka sjell reagimin e tyre duke kundërshtuar me fórcë këtë plan.

Gazetarja e Fax News, Afrovita Hysaj raporton se bizneseve nuk u ka shkuar asnjë letër zyrtare, por u është komunikuar me gojë se nisur nga dita e hënë do të ndërhyhet në shémbjen e dhjetra bizneseve në këtë zonë.

Pronarët e subjekteve prótestojnë për mos shémbjen e tyre ndërkohë kujtojmë se edhe në Velipojë e Shëngjin ka pasur ndërhyrje të tilla.

“Kemi dalë për ti thënë zotit kryeministër se ne si pronarë të Zvërnecit jemi të rregullt, kemi kontrata të rregullta nga ish-komuna dhe bashkia sot, paguajmë taksat. Vjen një ditë e bukur kur na thonë se do të prishet. Para tre ditësh na erdhën na thanë dokumenta të rregullta, nuk keni leje shfrytëzimi. Largësitë nga çadra në çadër i kemi nga 5 metër, 25 metra distanca nga plazhi jo sa thotë ligji 15 metra. Ne jemi me minus sot me 30 milionë lekë të vjetra. Për të sensibilizuar jemi mbledhur, nuk do bëjmë luftë me qeverinë”, tha njëri nga pronarët.

“Asnjë lloj shkrese, thjeshtë verbalisht, vetëm investimet që kemi bërë të qëndrojmë deri në fund të sezonit, kaq kërkojmë, janë 200 biznese në zonën e Zvërnecit”, tha një tjetër pronar.

Ndërkohë pronari i një tjetër biznesi ka bërë deklaratë të fortë ku tha se me asnjë kusht nuk do lejojë shembjen e tyre dhe për ta mbrojtur do të nxjerrë fëmijët përpara mjeteve.

“Kam një lokal në Zvërnec, e kam marrë nga bashkia, kam paguar taksat. Duam të punojmë të mos na prishen lokalet. Si do ikim që këtej, kemi marrë kredi kemi bërë pl;ane. Kam hedhur 3 milionë lekë. AKU më kërkoi të bëj banjo dhe kuzhinë sipas kritereve, shteti vjen ta prish. Asnjë lloj arsyeje nuk japim. Më mbylli brenda 3 muaj, fëmijët e mi hanë bukë çdo ditë apo nuk hanë. Nuk do ti lejojmë të na i prishin objektet, do të nxjerrë fëmijët aty përpara derisa ti shtypin”, tha ai.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.