AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Më i madhi në histori/ Tërmeti 7.7 ballësh në Kuba, rrezik për tsunami. Pamjet e para ku uji del nga pishina

Një tërmet i fuqishëm ka goditur mes Kubës dhe Xhamajkës duke shkaktuar një paralajmërim për tsunami. Tërmeti, i cili kishte një magnitudë 7,7 goditi jugun e Kubës dhe në veriperëndim të Xhamajkës në orën 2.10 të mëngjesit lokal, tha Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A.

Qendrat e Paralajmërimit të Tsunami amerikanë që nga ajo kohë kanë lëshuar një paralajmërim për tsunami për Xhamajkën, Kubën dhe Ishujt Kajman. Sipas Earthquake Track, është tërmeti me madhësi më të lartë që të dy ishujt kanë regjistruar ndonjëherë. Një grua tha se ndjeu dridhje larg Miami dhe tha që shtëpia e saj u trondit, ndërsa ndau një video të llambave që dridheshin në mediat sociale.

 

Banorët në qytetin kuban shumë-lindor të Santiago thanë se e ndjenë fuqishëm tërmetin. Belkis Guerrero, i cili punon në një qendër kulturore katolike në qytet, tha: ‘Të gjithë rrinim ulur dhe ndiejmë se karriget lëvizin. ‘Ne kemi dëgjuar zhurmën e gjithçkaje që lëviz rreth. Ndihej shumë e fortë por nuk duket sikur asgjë s’ka ndodhur’.

Tërmeti u përqëndrua 125 kilometra në veri-veri-perëndim të Lucea, Xhamajka, ndërsa epiqendra ishte relativisht e cekët në 10 kilometra (6 milje) nën sipërfaqe. Nuk është e qartë menjëherë shkalla e dëmtimit ose dëmtimeve. USGS fillimisht raportoi përmasën në 7.3, por që kur e ndryshoi atë në 7.7.

Major 7.7 Earthquake Cuba and Jamaica Regions 1/28/2020

Major 7.7 Earthquake Cuba and Jamaica Regions 1/28/2020

Publiée par Southwest Community News sur Mardi 28 janvier 2020

 

(F.GJ/FAXWEB.AL)

A do i përgjigjeni thirrjes së Presidentit Meta për të dalë në shesh në 2 mars në mbrojtje të demokracisë dhe Kushtetutës së vendit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *