AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Vende pune që do hapen pafund”, Rama në Durrës: Do marrim punëtorë nga kontinente të tjera, juristët…

Kryeministri Edi Rama ishte në qytetin e Durrësit ku inspektoi punimet në disa ndertesa të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit .

Rama tha “se procesi i rindertimit kërkon fuqi punëtore të madhe dhe ndoshta lind nevoja e rekrutimit të krahut të punës edhe nga vende të tjera”. Si për ti hedhur benzinë zjarrit të emigrimit të të rinjëve dhe pas një debati me një të ri një ditë më parë në Durrës ai tha se juristët me diploma të rrinë në kafe.

Ndër të tjera kreu i ekzekutivit tha se deri më tani janë bërë mbi 20 mijë aplikime nga banorët e prekur.

Rama: Gjithkush që ka një dëmtim që është konstastuar, duhet të bëjë aplikimin vetë. Janë bërë rreth 20 e ca mijë në total por ka edhe mijëra të tjerë që duhet të aplikojnë. Nëse keni dokumente bashkëngjisni dokumentet, nëse nuk keni thoni që se kam shtëpinë të legalizuar, nuk kam pronë timen, të gjitha.

Rama: Me punëtorët si keni qenë?

Punëtori: Kemi mungesa.

Rama: Vendet e punës që do të hapen në ndërtim janë pafund, në kuptimin e nevojës. Atë që e kapa aty thoshte jemi jurista. Do të marrim edhe punëtorë nga jashtë po të jetë nevoja. Vijnë punëtorë nga kontinente të tjera dhe ata të rrinë poshtë tek kafja se janë

 

R.G/FAXWEB.AL

 

Fjalët Kyce

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *