Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

“Nuk ka shpèrthim të ri, është vijim”, mjekja shqiptare në Belgjikë: Nëse mendojmë se ia hòdhëm korònavirusit, shkojmë në kòlaps

Me anë të një lidhje me skype më TV Fax Neës, nga Belgjika ku punon si mjeke, Valbona Selimaj ka bërë apel që të shtohet vigjilenca për të mos lejuar përhapjen e Covid-19, pasi ky është vijimi i fazës së parë dhe nuk ka një shpèrthim të ri të korònavirusit.

Shtimi i rasteve të personave të infèktuar ditët e fundit sipas saj, ka ardhur si pasojë e neglizhencës dhe përshtypjes se me fundin e karántinës virusi ka ikur.

Ndërkohë, Selimaj tha se nëse nuk do të tregohet kùjdes me respektimin e masave që rekomandojnë autoritetet shëndetësore, sistemi i spítaleve do të kalojë në kòlaps.

“Pándemia nuk ka ikur, pavarësisht se kemi menduar se me uljen e temperaturave mund të zbutet, por kjo siç po e shikojmë nuk po ndodh. Ka një neglizhencë për të mbrojtur njëri-tjetrin. Rrèziku është real, nëse secili prej nesh nuk është i përgjègjshëm, nuk mbrojmë veten dhe njëri-tjetrin, sistemi spítalor do të shkojë në kolaps. Kemi të bëjmë me vijimin e fazës së parë, nuk është shpèrthim. Njerëzit duhet të bëjnë shumë kùjdes, nuk duhet të mendojnë se u hoqën rregullat dhe shpètuam, s’duhet të mësojmë të jetojmë me të”, tha Selimaj.


(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *