Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Zbulohet identiteti i viktímës më të re në Shqipëri, kush është 21-vjeçarja që humbi jetën nga korònavirusi (EMRI+FOTO)

Studentja 21 vjece që humbi jetën një ditë më parë nga korònavirusi është Amantia Çarçiu, me origjinë nga Gramshi. Burime për Faxweb.al konfirmojnë se ishte studente shumë e mirë, lindur dhe rritur në Gramsh por prej 5 vitesh ishte transferuar me familjen në Tiranë ku dhe studionte. Sipas njoftimeve zyrtare përkeqësimi me pasojë vdèkjen e së resë lidhet me tromboembolinë fulminante, si dhe vuajtjeve nga síndromi metabolik.

Në mjekësi síndromi metabolik ka të bëjë me presíonin e lartë në gják, si dhe nivelin e lartë të sheqerit dhe yndyrnave në gják.

Por burimet pranë familjes bëjnë me dije se e reja vuánte nga diábeti dhe kishte shtuar shumë në peshë. Madje për ta ndihmuar të mbante dietë mamaja e saj kishte vendosur që të bënte të njëjtin veprim, por pa rezultat tek e bija.

Mësohet se 21 vjeçarja është ínfektuar nga e motra e cila pasi rezultoi pozitive ndaj vírusit kishte ínfektuar të gjithë familjen. Mësohet se Amantia prej disa ditësh ka patur temperaturë të lartë. Nga momenti që është shtruar te ínfektivi familjarët bëjnë me dije se nuk kanë pasur asnjë kontakt me të, derisa kanë tërhequr trupin e saj në morg, por pa e hapur arkívolin për të mos rrèzikuar përhapjen e vírusit.

Pavarësisht se familja jetonte në Tiranë ceremonia mòrtore është mbajtur në Gramsh, ku nuk kanë munguar qytetarët që kanë marrë pjesë në përcjelljen e të resë në banesën e fundit, vec prindërve dhe motrës së saj.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *