Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Ulet numri i testimeve: Shqipëria regjistron 590 raste të reja, sa viktima u shënuan në 24 orët e fundit

Numri i personave të shëruar në 24 orët e fundit në vendin tonë është më i madh se personat e prekur me Covid-19 për të dytën ditë me radhë, teksa janë raportuar këtë të enjte 590 të infektuar dhe 710 të shëruar.

Numri i ulët i të prekurve në ditët e fundit i atribohet edhe uljes së numrit të testimeve, tashmë nën 3000 testime në ditë krahasuar me mbi 3000 testime që kryheshin në kohën kur raportoheshin rreth 1000 persona të infektuar në 24 orë.

Numri i viktimave nga ana tjetër mbetet shqetësues, ndonëse me një ulje të lehtë. Ditën e sotme janë raportuar 14 viktima nga koronavirusi, me numrin total të të vdekurve që nga fillimi i pandemisë që tashmë është rritur në 2106.

Njoftimi:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2954 të vaksinuar, 2994 testime, 710 të shëruar, 590 raste të reja dhe 14 humbje jetë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Vijon procesi i vaksinimit antiCOVID në qendrat e përqendruara të vaksinimit si dhe në shkolla për arsimtarët. Gjatë ditës së sotme janë kryer 2954 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 36,323 vaksinime për personelin shëndetësor, të moshuarit dhe mësuesit.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2994 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 590 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

182 raste në Tiranë, 38 raste në Vlorë, 30 raste në Fier, 29 raste në Shkodër,  24 raste në Elbasan, Pogradec, 22 raste në Durrës, 19 raste në Korçë, 17 raste në Tepelenë, 16 raste në Berat, 15 raste në Lushnje, 14 raste në Mirditë, 12 raste në Ura Vajgurore, 11 raste në Mallakastër, Gjirokastër, 10 raste në Gramsh, 8 raste në Devoll, Librazhd, 7 raste në Kukës, Kamëz, Kuçovë, 6 raste në Kurbin, 5 raste në Kavaja, Sarandë, Vau i Dejës, Vorë, 4 raste në Pukë, Tropojë, Fushë- Arrëz, Malësi e Madhe, 3 raste në Lezhë, Rrogozhinë, Mat, 2 raste në Krujë, Has, Përmet, Delvinë, Divjakë, Selenicë, Himarë, Peqin, Shijak, Skrapar, Maliq, Patos, 1 rast në Roskovec, Kolonjë, Poliçan, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 710 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 83,264 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 406 pacientë, 31 në terapi intensive, nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 14 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana,  1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetarë nga Kuçova, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Saranda, 1 qyetar nga Shkodra, 1 qyetar nga Elbasani, të moshave 57- 84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (18 Mars 2021)

Raste të reja ditore        590

Të shëruar në 24 orë     710

Të shtruar në spitale      406

Humbje jete në 24 orë   14

Testime ditore               2994

Testime totale           523,072

Raste pozitive           119,528

Raste të shëruara       83,264

Raste Aktive             34,158

Humbje jete              2106

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë      23125

Fier        2559

Durrës    1581

Vlorë      1494

Shkodër   1275

Gjirokastër 1225

Korçë      853

Lezhë      692

Elbasan   468

Berat       234

Dibër     339

Kukës     313

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.