Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShowBizTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Thyerja e tabuve duket e vështirë, por nuk është e pamundur… Njihuni me 8 personazhet e famshme që u kanë propozuar partnerëve të tyre

Ndërsa në disa aspekte, shoqëria moderne ka përparuar për sa i përket stereotipeve gjinore, në të tjerat ajo mbetet e zhytur në rregullat e lashta. Në çiftet heteroseksuale, për shembull, mbetet shumë më e zakonshme që burri t’i propozojë partnerit të tij femër, sesa e kundërta.

Më 29 shkurt, e njohur ndryshe si Dita e Brishtë, tradita dikton që gratë në çifte të seksit të përzier “lejohen” të kërkojnë nga partnerët e tyre meshkuj duart e tyre në martesë.

Siç mund të dëshmojnë disa gra që u kanë propozuar partnerëve të tyre, gratë duhet të ndjehen të fuqishme të propozojnë në çdo kohë të vitit nëse dëshirojnë, në vend se vetëm në një rast që zhvillohet mbi baza katër-vjeçare.

Nga Kristen Bell te Judge Judy, këtu janë tetë femra të famshme që kërkuan duart e partnerëve të tyre meshkuj:

Kristen Bell dhe Dax Shepard

Në vitin 2013, Kristen Bell i bëri pyetje partnerit të saj, aktorit tjetër Dax Shepard, në Twitter. Propozimi i Bell erdhi pas vendimit të Gjykatës Supreme të SHBA që ndalimi federal i vendit për martesat e të njëjtit seks ishte antikushtetues, duke goditur kështu Ligjin për Mbrojtjen e Martesës të nënshkruar nga ligji nga Presidenti Bill Clinton në 1996.

Çifti fillimisht u fejuan në 2009, pasi kishin filluar lidhjet dy vjet më parë. Sidoqoftë, ata u ndaluan të martoheshin sepse nuk ndiheshin rehat duke u dhënë një të drejtë që nuk u lejohej të tjerëve.

“Arsyeja pse nuk po nxitojmë të martohemi është sepse nuk ndihem e përshtatshme duke përfituar nga një e drejtë që u është mohuar miqve të mi më të mirë. Kjo është arsyeja pse ne kemi qenë kaq hezitues, ”i tha Bell Avokatit në 2012.

Më 26 qershor 2013, ylli i ngrirë shkroi në Twitter: “. @ Daxshepard1 do të martohesh me mua? Xo # martesa pabarazi # dashuri dashuri “, të cilit Shepard u përgjigj:” F *** po !!!!!!!!!!! ” Çifti u martua katër muaj më vonë në Zyrën e Nëpunësit të Qarkut Beverly Hills dhe kanë dy vajza së bashku.

Britney Spears dhe Kevin Federline

Në vitin 2004, Britney Spears u martua me reperin dhe mundësin profesionist Kevin Federline, me të cilin ndan dy djem. Atë vit, këngëtarja kujtoi për People se si ajo i propozoi ish-balerinit rezervë, duke shpjeguar se ajo i kërkoi atij që të martohej me të ndërsa ishte në një fluturim nga Irlanda për në New York.

“Papritmas i thashë:‘ Po sikur të duash të martohesh? ’Dhe unë disi shkova nga atje për ta pyetur nëse do të martohej me mua. Une e pyeta ate.”
Federline fillimisht tha jo, pasi ai “u befasua” nga propozimi i Spears. “Mendova se djaloshi duhej ta pyeste vajzën,” tha ai, duke deklaruar se ai më pas propozoi Spears disa minuta më vonë. Spears dhe Federline u divorcuan në 2007, duke shkuar në një mosmarrëveshje kujdestarie në lidhje me fëmijët e tyre.

Pink dhe Carey Hart

Rozë dhe ish-konkurrenti profesionist i stilit të lirë të motocross dhe garuesi aktual i kamionëve jashtë rrugës Carey Hart u takuan së pari pas takimit në 2001. Pas ndarjes së shkurtër në 2003, deri në 2005 çifti ishin përsëri në rrugën e duhur kur Pink bëri pyetjen në një garë motocross të Liqeneve Mammoth.
Ndërsa pretendonte të siguronte ndihmë gjatë garës, këngëtari shkroi: “Do të Martohesh me mua? E kam seriozisht!” në një bord gropë motor.

Hart thuhet se nuk e vuri re shenjën në fillim, duke bërë një xhiro tjetër para se të dallonte propozimin, të dilte nga pista dhe të pranonte.
Çifti u martua në Kosta Rika në 2006. Ata u ndanë përsëri 2008, para se të njoftonin se ishin pajtuar në 2010. Ata kanë dy fëmijë së bashku.

Diane von Furstenberg dhe Barry Diller

Pasi ishte martuar më parë me Princin Egon von Furstenberg, në 2001 stilistja Diane von Furstenberg u martua me biznesmenin amerikan Barry Diller. Gjatë një interviste me Oprah Winfrey, von Furstenberg tregoi se si ajo refuzoi propozimin e Diller për martesë në disa raste gjatë marrëdhënies së tyre.
Pastaj kur ditëlindja e tij po i afrohej një viti, ajo ishte në humbje të asaj që t’i bënte atij një dhuratë.

“Një vit nuk dija se çfarë t’i jepja për ditëlindjen e tij, dhe unë e thirra atë dhe i thashë:” Ju e dini, nëse doni, për ditëlindjen tuaj unë do të martohem me ju “,” i tha von Furstenberg Winfrey. Diller u përgjigj duke thënë: “Më lejoni të shoh nëse mund ta rregulloj atë”, dhe çifti u martuan një javë më vonë në bashkinë e qytetit.

Gjykatësi Judy dhe Jerry Sheindlin

Judy Sheindlin, e njohur profesionalisht si Judge Judy pas programit të gjykatës televizive realitet me të njëjtin emër, u martua me gjyqtarin Jerry Sheindlin dy herë – një herë në 1977 dhe herën e dytë në 1991, pas një divorci të shkurtër në 1990.

Para martesës së tyre të parë, gjyqtarja Judy paraqiti idenë e martesës me partnerin e saj, pasi ai me sa duket hezitonte të bënte martesë. “Unë e propozova atë,” i tha ylli i televizionit revistës DuJour në 2013. “Unë i thashë atij,” Ku po shkon kjo marrëdhënie? “Dhe ai u përpoq të heq vesh nga ajo, me të tijin,” Epo, ti e di, pse a duhet të martohemi? ‘Sidoqoftë. Më në fund ai kapitulloi”.

Gjykatësi Judy i tha partnerit të saj të zgjidhte një datë për martesat e tyre, duke i çuar ata që të lidhnin nyjet në rastin përkujtimor të Ditës së Flamurit të Amerikës në 14 Qershor. Gjykatësi Judy ka tre nipër e mbesa nga martesa e saj me Sheindlin dhe dy fëmijë nga martesa e parë me avokatin Ronald Levy.

Elizabeth Taylor dhe Michael Wilding

Në vitin 1952, ylli i Hollivudit Elizabeth Taylor u martua me burrin e saj të dytë, aktorin Michael Wilding, pasi u takua për herë të parë me të në 1948 ndërsa filmonte The Conspirator në Angli. Taylor ishte disa ditë larg mbushjes 20 vjeç në kohën e martesës së tyre, ndërsa Wilding ishte 39 vjeç.

Sipas nekrologjisë për Taylor botuar në The Guardian pas vdekjes së saj në 2011, ajo e propozoi atë ndërsa luante rolin e Rebecca në dramën epike historike Ivanhoe. Çifti kishte dy djem së bashku dhe ishin divorcuar në 1957.

Jennifer Hudson dhe David Otunga

Pesë muaj pasi mundësi profesionist David Otunga i propozoi këngëtares dhe aktorit Jennifer Hudson në ditëlindjen e saj të 27-të në 2008, ajo ktheu tryezat duke organizuar propozimin e saj në 29-vjetorin e lindjes. Ylli i Dreamgirls i dhuroi partnerit të saj një unazë fejesë pesë karatësh të dizajnuar nga stilisti i famshëm i unazës së fejesës Neil Lane.

“Jennifer donte t’i jepte diçka vërtet të veçantë kur i kërkoi Davidit të martohej me të,” tha Lane. “Ishte shumë sentimentale dhe romantike … Ata janë me të vërtetë të dashuruar.” Pas një lidhje një dekade, Hudson dhe Otunga të fejuarve njoftuan ndarjen e tyre në 2017. Djali i tyre, David Daniel Otunga, Jr, lindi në gusht 2009.

Billie Piper dhe Chris Evans

Në vitin 2001, aktori dhe këngëtarja 18-vjeçare Billie Piper i propozoi ish-partnerit të saj, radio DJ Chris Evans, në ditëlindjen e tij të 35-të, raportoi BBC. Disa mund të kenë menduar që Piper po luante shaka me propozimin e saj, duke marrë parasysh ditëlindjen e Evans ditën e Prillit.

Sidoqoftë, pas propozimit çifti u martuan në një ceremoni 200 £ që u zhvillua në Las Vegas. Çifti u divorcua në vitin 2007, që prej asaj kohe kishte qëndruar në marrëdhënie të mira. Gjatë një ribashkimi të papritur në Show Mëngjesin Virgin Evans në Shtator 2019, prezantuesi i radios përshkroi të dashurin e Piper Johnny Lloyd si “partnerin e saj përgjithmonë”.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.