Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Thirrja e Ramës për regjistrimin e shqiptarëve në Maqedoni, pse Ziadin Sela i thotë kryeministrit shqiptar të kërkojë falje

Një ditë më parë Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev u takua me liderin opozitar maqedonas, Hristjan Mickovski dhe pa konsultim me partitë shqiptare vendosin për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë, në një kohë kur mërgata shqiptare regjistrohet në ndryshimin e saj dhe një prirje në të bëra

Ky vendim partnerit shqiptar në bashkëqeverisje, Ali Ahmetit, Zaevi ia komunikon me telefonin si fakt të kryer.

Në lidhje me këtë Ziadin Sela dhe Afrim Gashi, liderët e opozitës shqiptare në Maqedoni e Veriut dolën sot në një konferencë për shtyp, ku shprehni se regjistroheni në mërgatë do të vazhdoni dhe se Zaevi me Mickovskin nuk ka tagër mbi këtë vendim që i takon vetëm parlamentit.

Ziadin Sela u pyet edhe në lidhje me videon dhe disa ditë më parë nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili ndërmarr të tjera dhe shpreh se Ali Ahmeti është vizionar dhe republikan i madh.

Në konferencën për shtyp, Ziadin Sela u shpreh se ‘Kryeministri i Shqipërisë i detyrohet me një ndjesi të madhe të shqiptarëve’, duke aluduar në mbrojtjen e Ali Ahmetit nga ana e tij do të thotë se nuk duhet të regjistrohet nga shqiptarët, duke qenë se vetë Ali Ahmeti, aktivist apo pasivisht për shkak të paaftësisë ka dorë në anulimin e regjistrimit të vitit 2011 dhe shtyrjen në këtë censusi aktual të vitit 2021.

Pyeteni kryeministrin, nuk e di çfarë të thotë sot, sepse ai nuk do të vazhdojë të përmendet’ vizionarin e madh ‘dhe vazhdoi fjalinë me ata që s’lanë dy gurë bashkë me shqiptarët në mënyrë që të dështonte regjistrimin e vitit 2011. E ta ata që s’lanë dy gur bashkë me shqiptarët është edhe Ali Ahmeti.

Ali Ahmeti edhe sot është emëruesi i thirrjes në dyshes Zaev-Mickovski për ta zgjatur edhe këtë regjistrim, që do të kërkojë edhe ky. Kështu që, unë besoj që Kryeministri i Shqipërisë më detyrohet një ndjesi të madhe të shqiptarëve,” tha Sela.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.