Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Testi i gjakut që mund të zbulojë “mbi 50 lloje të kancerit” shumë shpejt do tu ofrohet 165,000 njerëzve

Një test i gjakut i projektuar për të zbuluar më shumë se 50 lloje të kancerit në një fazë të hershme do të provohet nga Shërbimi Shëndetësor Kombëtar.

Më shumë se 165,000 njerëzve në Angli do tu ofrohen testet nga viti i ardhshëm. Nëse është i suksesshëm, NHS shpreson ta zgjerojë atë në 1 milion njerëz nga 2024.

Sir Simon Stevens, shefi ekzekutiv i NHS Angli, tha se zbulimi i hershëm kishte potencialin “për të shpëtuar shumë jetë”.

Ndërsa disa e mirëpritën këtë test, të tjerë paralajmëruan që testi ishte ende i paprovuar dhe i paprovuar. Zhvillimi i një testi gjaku për kancerin i ka mbajtur shkencëtarët të zënë për shumë vite pa shumë sukses.

Bërja e një testi të saktë dhe të besueshëm është provuar tepër komplekse – rreziku është që një test të mos zbulojë kancerin e një personi kur e ka, ose tregon se dikush ka kancer kur nuk e ka.

Ky test, i zhvilluar nga firma kaliforniane Grail, është krijuar për të zbuluar ndryshimet molekulare në gjak të shkaktuara nga kanceri tek njerëzit pa simptoma të dukshme.

Si pjesë e një projekti pilot në shkallë të gjerë, i financuar gjithashtu nga kompania, 140,000 pjesëmarrës të moshës midis 50 dhe 79 do të kërkohet të marrin testet për tre vitet e ardhshme.

25,000 njerëz të tjerë me simptoma të mundshme të kancerit gjithashtu do të ofrohen testime pasi të referohen në spital në mënyrën normale./BBC

(M.Q/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *