Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Tensionet me Turqinë, Greqia shpenzon shumën marramendëse për flotën e avionëve

Greqia ka vendosur që të shpenzojë 1.5 miliardë euro për të modernizuar flotën e saj të avionëve F 16 Viper (nëpërka) dhe programi do të fillojë shumë shpejt sipas ministrit të Mbrojtjes Nikolaos Panagiotopoulos.

Marrëveshja u arrit kohë më parë dhe grekët presin që të instalojnë sistem moderne luftimi tek modelet më të reja të avionëve të tyre të blerë nga SHBA-të, shkruan Albeu.com.

Modernizimi do të bëhet pikërisht nga SHBA-të dhe pritet që në fund të vitit 2027 të jetë investuar në 85 avionë F 16 Viper, të cilët përdorën nga Greqia.

Vendimi erdhi pas tensioneve të shtuara në Egje me Turqinë dhe nevojës së Greqisë për të rritur prezencën në Mesdhe.

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.