Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Sulmohet anija shqiptare nga forcat libiane, ishte e ngarkuar me armë (FOTOT)

Forcat e Libisë Lindore sulmuan të martën portin detar të kryeqytetit të Libisë ndërsa ata synuan një anije turke që sillte armë, tha një zyrtar lindor, duke shënuar një përshkallëzim të ri në betejën për kontrollin e Tripolit.

Mediat e huaja raportojnë se anija është sulmuar në Portin “Mersin” në Turqi nga forcat e ushtrisë Libiane, ndërsa ka qenë e ngarkuar ma armatim. Burime për Fax News bëjnë me dije se anija i përket një koompanie shqiptare “Sh.Trans”, ndërsa pjesë e ekuipazhit nuk kanë qenë shtets shqiptar por turq.

Të njëjtat burime konfirmojnë se anija ishte dhënë me qera në Turqi, ndërsa ekuipazhi është nderruar nga shqiptar në turq por për ndërrimin e flamurit nuk është e sigurtë nëse është ndryshuar apo jo pasi nuk ka bërë ç’rregjistrim mjeti deri tani më tani.

Mësohet se anija ka ngarkuar armë nga Turqia për Libi dhe është sulmuar nga forcat e ushtrisë Libiane. Theksojmë se Libia ka sanksione nga UN dhe embargo nga USA dhe NATO për armatimin

Zyrtarët lindorë nuk dhanë detaje në lidhje me dërgesën e pretenduar të armëve në port, i cili ka mbetur i hapur për ushqim dhe importe të tjera si fraksione rivale në betejën për kontrollin e kryeqytetit, shkruan Reuters transmeton Faxweb.al.

Fraksioni i Ushtrisë Kombëtare të Libisë (LNA) me qendër në lindje, i udhëhequr nga Khalifa Haftar, filloi një fushatë në prill të vitit të kaluar për të marrë qytetin, i cili është vendi i qeverisë së njohur ndërkombëtarisht e mbështetur edhe nga Turqia.

Autoritetet lëvizën të gjitha anijet duke përfshirë depozitat e karburantit nga porti pas sulmit të së martës, thanë dy zyrtarë të portit. Forcat e Tripolit thanë që LNA kishte gjuajtur katër raketa.

Që nga janari, Turqia ka dërguar disa anije që transportonin armë dhe kamionë të rëndë në Tripoli dhe Misrata, një tjetër port perëndimor, thonë diplomatët.

LNA, e cila është aleate me një qeveri paralele në lindje, e mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti, Jordani dhe mercenarët rusë. Portet dhe aeroportet lindore janë jashtë kufijve të forcave të Tripolit.

Sulmi i së martës ndodhi ndërsa oficerët e forcave të Tripolit dhe LNA u përgatitën të takoheshin për një raund të dytë bisedimesh në Gjenevë për të krijuar një armëpushim të përhershëm.

Të dy palët nuk pranuan të ulen përsëri në të njëjtën dhomë, u tha gazetarëve i dërguari i Libanit të U.B. Ghrian Salame.

Image

“Pra, ndërsa situata në terren mbetet një situatë kur armëpushimi është shumë i brishtë … askush deri më tani nuk është mbështetur në parimin e pranimit të armëpushimit dhe procesi politik po përpiqet të gjejë një mënyrë për të ecur përpara,” tha ai.

Ai shtoi se një armëpushim nuk ishte parakusht për përparimin në çështje të tjera të tilla si mënyra e shpërndarjes më të mirë të të ardhurave shtetërore nga nafta, duke thënë se diskutimet ekonomike po shkonin “mjaft mirë”.

“Po kalon shumë mirë nga ana ekonomike, por është më e vështirë nga ana ushtarake,” tha ai.

Salame tha se ai kishte marrë kushte nga aleatët me forcat lindore për të hequr një bllokadë të porteve lindore të eksportit të naftës, por tha se ato ishin mjaft të përgjithshme dhe do të duhej të zgjidheshin në një dialog të udhëhequr nga U.N.

Image

Fisnorët (grup vendas) dhe grupet e tjera aleatë të LNA u bashkuan me forcat e Haftarit një muaj më parë për të bllokuar portet kryesore në Lindjen e Libisë dhe fushën e naftës Sharara jugore, duke ulur prodhimin e naftës me më shumë se 1 milion fuçi në ditë.

Salame kishte folur me disa udhëheqës fisnorë për të dëgjuar kushtet e tyre për t’i dhënë fund bllokadës. Një raund tjetër diskutimesh është planifikuar në Gjenevë javën e ardhshme.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *