Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Stuhitë e pamëshirshme, mbi 270 viktima e dhjetra të zhdukur

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut kanë vrarë më shumë se 270 njerëz në Indi, shpërngulur mbi një milion dhe përmbytur mijëra shtëpi në gjashtë shtete, thanë autoritetet pas dy javësh shiu të fortë.

Shirat nga qershori deri në shtator janë një rrugë shpëtimi për Indinë rurale, duke dhënë rreth 70 përqind të reshjeve të vendit, por ato gjithashtu shkaktojnë vdekje dhe shkatërrim çdo vit.

Shtetet e Kerala dhe Karnataka në jug, së bashku me Maharashtra dhe Gujarat në perëndim, ishin ndër më të goditurit nga përmbytjet që lanë mijëra hektarë të mbjella verore dhe dëmtuan rrugët dhe linjat hekurudhore, shkruan Aljazeera.

Të paktën 95 njerëz u vranë dhe më shumë se 50 janë të humbur në Kerala, ku reshjet e dendura të shiut shkaktuan dhjetëra rrëshqitje të dheut javën e kaluar dhe bllokuan më shumë se 100 të tjerë.

Rreth 190,000 njerëz janë ende duke jetuar në kampe lehtësimi të ofruara nga shteti, tha Kryeministri Ministri Pinarayi Vijayan, por ai shtoi se disa ishin duke u kthyer në shtëpi ndërsa ujërat tërhiqeshin.

Disa struktura në qytetin antik të Hampi, një sit i Trashëgimisë Botërore, gjithashtu u përmbytën. Gati 700,000 njerëz janë evakuuar nga shteti.

Reshjet e mëdha priten në dy ditët e ardhshme në pjesë të Karnataka, Maharashtra dhe Gujarat, si dhe në shtetin qendror të Madhya Pradesh, sipas parashikimeve sinoptike.

“Tani ne po përpiqemi të rivendosim furnizimin me energji elektrike dhe ujë të pijshëm,” tha ai një zyrtar.

Në Madhya Pradesh, prodhuesi më i madh i sojave, shirat e rëndë vranë 32 njerëz dhe dëmtuan qendrat antike, thanë autoritetet. Në Gujarat, 31 njerëz vdiqën nga incidente të lidhura me shiun, ndërsa rrëshqitjet e tokës vranë gati një duzinë njerëz në shtetin kodrinor verior të Uttarakhand.

Vitin e kaluar, Kerala u godit nga përmbytjet e saj më të këqija në pothuajse një shekull dhe ende po rimëkëmbet nga humbjet e mëdha njerëzore dhe dëmtimi i infrastrukturës publike përfshirë autostradat, hekurudhat dhe rrugët. Rreth 450 njerëz humbën jetën atje në 2018. India ka vendosur ushtrinë, marinën dhe forcat ajrore për të punuar me personelin lokal të urgjencës për operacionet e kërkimit, shpëtimit dhe ndihmës në rajonet e përmbytura.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *