Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Studimi/ Pse femrat pendohen më shumë kur kryejnë marrëdhënie të rastësishme se sa meshkujt. Ja mendimet që i shqetësojnë ato

Ka shumë arsye që njerëzit pendohen për një takim me një të panjohur, përfshirë këtu frikën nga shtatzënia ose sëmundja, për të mos përmendur ndjenjat e neveritjes.

Universiteti Norvegjez i Shkencës dhe Teknologjisë ka publikuar një studim që përfshin 263 studentë, të moshës 19 deri 37 vjeç, për të parë se si sjellja e burrave dhe grave ndikohet nga keqardhja pas seksit të rastësishëm. Ata zhvilluan dy pyetësorë në intervale 4,5-mujore dhe përgjigjet janë magjepsëse.

Studimi zbuloi se gratë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë nivele më të larta të pendimit pas një qëndrimi një nate, me 35% të të anketuarve që pranojnë se ndihen fajtorë. Siç mund ta keni menduar, është pak më e ulët. Vetëm 20% ndjenin keqardhje pas një qëndrimi një nate.

Sipas studimit, gratë kishin shqetësime më të mëdha në lidhje me shtatzëninë dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Ata gjithashtu kishin më shumë të ngjarë të zhgënjeheshin nga cilësia e partnerit të tyre.

Niveli i pendimit ishte më i ulët në mesin e atyre që ndiheshin të kënaqur, ose që partneri i tyre ishte seksi. Ndërkohë, pendimi ishte më i zakonshëm tek ata që ndienin “neveri seksuale” më pas.

Pavarësisht, ata kishin marrëdhënie seksuale më të rastësishme. Kjo sepse sado i fortë të jetë një keqardhje emocionale, nuk është aq i fortë sa të mposhtë epshin themelor njerëzor.

Atëherë, çfarë kuptimi ka të pendohesh për diçka që do të bësh përsëri? Saktësisht. Kjo është e gjithë çështja e studimit. Shumica e emocioneve negative janë krijuar për të na mbrojtur. Ndiejmë frikë për të na mbajtur të sigurt nga rreziku. Ndiejmë neveri për të na mbajtur të sigurt nga infeksioni. Por keqardhja, sipas këtij studimi, nuk shërben për asnjë qëllim. Ju dilni, bëni seks me një të huaj, ndiheni keq për këtë dhe pastaj dilni dhe bëni seks me një të huaj tjetër.

Por kjo nuk është forma e vetme e keqardhjes seksuale, apo jo? Jo, ka gjithashtu keqardhje që kalova një stendë një-natëshe. Kush e ndjen atë më shumë? Burrat, padyshim. Ndërsa 80% e grave ishin të lumtura për të hedhur poshtë mundësinë e seksit rastësor, vetëm 40% e burrave ndiheshin të njëjtën gjë.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.