Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Spanja regjistron shifrën më të ulët ditore të viktimave që nga fillimi i pandemisë Covid-19, por rriten rastet e reja

Autoritete spanjolle bëjnë me dije se e kanë kapërcyer ‘fazën më të vështirë’ të koronavirusit pasi vendi raporton numër më të ulët të vdekjeve në një ditë për më shumë se një muaj.

367 vdekje të regjistruara në 24 orët e fundit, ndërkohë një ditë më parë u raportua për 440 të vdekur.

Sidoqoftë, me 22.524 vdekje në total, Spanja mbetet ende në vendin e tretë në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Italisë.

Rastet u rritën me mbi 6.700 duke e çuar numrin në 219.764 nga një ditë më parë.

“Ne kemi kapërcyer me të vërtetë fazën më të vështirë, fazën më kritike të sëmundjes, falë përpjekjes së gjithë shoqërisë spanjolle,” tha zëdhënësi i qeverisë Maria Jesus Montero për një konferencë për lajmet.

Megjithëse bëri thirrje për maturi për shkak të shumë aspekteve ende të panjohura të virusit, Ministri i Shëndetësisë Salvador Illa tha që kurba e epidemisë ishte në rënie, duke lejuar qeverinë të planifikonte një dalje graduale nga një mbyllje kombëtare që nga mesi i marsit.

“Drejtimi i tranzicionit do të mbikëqyret nga qeveria në bazë të kritereve për të cilat do të fillojmë të diskutojmë me rajonet këtë pasdite,” tha ai, pa e shtjelluar.

Që të hiqen kufizimet, nuk duhet të ketë më shumë se dy raste ditore për 100,000 njerëz në një zonë, ose pacientët COVID-19 duhet të zënë jo më shumë se gjysmën e shtretërve të ICU.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *