Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Shumica e njerëzve duan të konsumojnë akool sepse janë nervozë para se t’iu injektohet vaksina kundër COVID-19. Por, a lejohet kjo gjë

Njerëzit në të gjithë vendet vazhdojnë të marrin ftesat për tu injektuar me një vaksinë të koronavirusit, ndërkohë që ka gati 458 milion njerëz tani të vaksinuar plotësisht në të gjithë botën.

Me përhapjen e variantit Indian Covid, duke inkurajuar dyshuesit e mëparshëm për të marrë vaksinën dhe BE-ja duke rënë dakord për të mirëpritur udhëtarët e vaksinuar, më shumë njerëz mund të fillojnë të kenë pyetje në lidhje me gjërat që nuk duhet të bëjnë në ditën (ditët) kur marrin vaksinat e tyre .

Si për shembull, a mund të pini alkool para ose pas vaksinës? A ka ndonjë efekt anësor?

Udhëheqësi klinik në ofruesin e kujdesit shëndetësor në internet EveAdam, Dr. Daniel Atkinson tha: ‘Siç qëndron, nuk ka asnjë këshillë specifike në lidhje me konsumin e alkoolit në lidhje me vaksinimin COVID nga NHS ose Autoriteti Rregullativ i Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), institucioni përgjegjës për miratimin e vaksinave dhe ilaçeve për përdorim në MB. ‘

Dr Atkinson tha se gjëja më e rëndësishme, kryesisht, është të marrësh vaksinën sa më shpejt që të të ofrohet.

‘Në fund të fundit, gjëja më e rëndësishme është të merrni vaksinën kur ju kërkohet ta bëni. Padyshim, nuk duhet të jeni të dehur kur mbërrini për takimin tuaj të vaksinës Covid-19’, tha ai.

Megjithëse marrja e një vaksine mund të duket rutinë, është ende një procedurë mjekësore dhe ju ende duhet të jeni në gjendje të jepni pëlqimin – edhe pse po jepni pëlqimin e nënkuptuar duke marrë pjesë. Dehja mund të dëmtojë aftësinë tuaj për të dhënë pëlqimin e informuar. ‘

Tani për tani, konsensusi midis ekspertëve është që ju duhet të shmangni alkoolin pasi të merrni vaksinën pasi disa kanë paralajmëruar se alkooli mund të zvogëlojë përgjigjen e sistemit imunitar ndaj saj.

Për më tepër, Dr Atkinson thotë: ‘Vlen të përmendet gjithashtu që efektet e një lodhjeje mbas pijes dhe efektet anësore të mundshme të vaksinës mund të jenë të ngjashme. Domethënë gjëra të tilla si dhimbje koke, ndjenjë e lodhjes dhe ndjenja të përzier.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.