Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

LAJM I FUNDIT/ Liroi nga burgimi i përjetshëm të fortin e 97-ës, KLP shtyn vendimin për Markeljan Kuqon

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shtyrë për në datën 5 nëntor në orën 12:00 vendimi për Markeljan Kuqon, gjyqtari i Apelit të Korçës, në lidhje me konkluzionet përfundimtare të palëve.

Inspektori i Lartë i Drejtësisë kërkon shkarkimin e tij nga detyra për lirimin nga burgimi i përjetshëm të Gert Gjinararit. Vetë Kuqo ka deklaruar se ka zbatuar ligjin. Javën e kaluar ka reaguar dhe kryeministri Rama, i cili inkurajoi ILD-në për kërkesën për shkarkim.

Kujtojmë se përpara një jave Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani, kërkoi shkarkimin nga detyra të gjyqtarit, Markelian Kuqo, për shkelje disiplinore gjatë ushtrimit të detyrës.

“Vlerësohet se për veprimet/mosveprimet e ndërmarra nga ana e magjistratit, Markelian Kuqo, që parashikohen si shkelje disiplinore nga neni 101, pika 1, shkronja “b” dhe neni 102, pika 2, shkronjat “a” dhe “b”, të Ligjit nr. 96/2016 “Për statusin e gjyqtarëve dhe të prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, të  ndryshuar; që përbëjnë “Shkelje shumë e rëndë disiplinore” dhe që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës, duhet të jepet masa disiplinore “Shkarkim nga detyra”, shpreh Metani.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *