Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Shtyhet censusi i regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut, ja cilat janë datat kur do të kryhet

Censusi i regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut është shtyrë për shkak të pandemisë dhe do të rikryhet në vjeshtë mes datave 5 dhe 30 Shtator.

Ky vendim vjen pas dakordësimit mes kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe atij të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski për shtyerjen e regjistrimit të popullsisë. Pas bisedimeve disaorëshe për çështjet aktuale në vend, krerët e dy partive më të mëdha janë marrë vesh për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë, që po vijon në diasporë dhe që nga 1 prilli duhej të fillonte edhe në vend duke përfunduar më 21 prill.

Zaev dhe Mickoski nënvizuan se regjistrimi shtyhet për shkak të situatës me pandeminë me koronavirusin. “Jemi dakorduar për të shtyer regjistrimin e popullsisë në vend, ashtu në vend të 1 prill – 21 prill do të zhvillohet nga 5 shtator deri më 30 shtator. Për këtë kam pasur konsulta me kreun e shtetit, kryetarin e Entit të Statistikave dhe krerët e partive të koalicionit BDI dhe Lëvizja BESA, të mërkurën do të kem edhe takim me ASH-AAA”, theksoi Zaev.

Ai pranoi se me këtë ka pranuar propozimin e kreut të opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski. Diaspora do të vazhdoj të regjistrohet deri më 30 shtator. “Pra shfrytëzoj rastin që të bëj thirrje që diaspora të vijoj të regjistrohet, nuk ka ndërperje”, theksoi Zaevi, duke shtuar se me këtë do të pajtohen edhe partitë e tjera.

Kreu i LSDM shtoi se janë dakorduar për të zhbllokuar punën e Kuvendit, ku përfshihen edhe pakoja ekonomike, Ligji për shtetësinë, ligje të tjera të rëndësishme. Zaev shtoi që nesër do të hyjë në rend dite në Kuvend ligji për zgjedhjet, ku theks i veçantë është shenjëzimi i gishtit (fingerprint), ndryshimi për zgjedhjet lokale për listat e hapura që në zgjedhjet e ardhshme si dhe zgjedhja e kryetarit të komunës që në raundin e parë.

Kreu i VMRO-DPMNE, Mickoski konfirmoi po ashtu se kanë rënë dakord që procesi i regjistrimit të anulohet për në shtator, transmeton Alsat. Sipas tij regjistrimi në terren pritet të realizohet nga 5 deri në 30 shtator, ndërsa aplikacioni për regjistrimin e diasporës mbetet aktiv deri atëherë. Ndërsa sa i përket zgjedhjeve lokale, Mickoski tha se të njëjtat planifikohen të mbahen në gjysmën e dytë të tetorit. “Takimi i sotëm është pozitiv dhe i suksesshëm. Kemi lënë hapësirë edhe për takime tjera”, tha mes tjerash Hristijan Mickoski, pas takimit me Zoran Zaevin. Mickoski tha se në takimin e sotëm është biseduar edhe për ndryshime në Kodit Zgjedhor. Grupet e punës për Kodin Zgjedhor në Kuvend do të inkurajohen për të bëre ndryshimet e nevojshme për terminalet e shenjave të gishtave, për ndryshime e modelit ne një njësi zgjedhore, për lista te hapura për këshilltare komunash, për zgjedhjen e kryetareve te komunave në një rreth zgjedhor.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.