AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Shkundni prangat të mbrapshta”, Ditmir Bushati adreson mesazhin e fortë përmes poezisë së Migjenit

Ka drejtuar për rreth 5 vite diplomacinë shqiptare, ndërkohë kritikat e tij ndaj qeverisë kanë shkaktuar jo pak polemika brenda kampit të majtë, por edhe janë komentuar gjerësisht nga faktori politik, mediatik dhe qytetar.

Ish-Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në përkujtim të 81 vjetorit të ndarjes nga jeta të poetit të madh shqiptar Migjeni, ka zgjedhur pikërisht poezinë e tij “Zgjimi” për të përshkruar edhe realitetin që po kalon vendi.

Pavarësisht se nuk dihet saktësisht se ndaj kujt e ka adresuar këtë mesazh, deputeti socialist I ‘zhveshur’ nga të gjitha atributet e tjera politike brenda partisë, mesazhi I tij është shumë I fortë pasi ka përdorur pikërish disa fjalë therëse të poetit të madh Millosh Gjergj Nikolla ku ndër të tjera citojmë:  “O vullnete të ndrydhura! O vullnete të shtypuna! Shkundni prangat të mbrapshta!”

ZGJIMI

O vullnete të ndrydhuna ndër grushta të çelikta të shekujve të kaluem!

O vullnete të shtypuna me themra të ngurta të titajve të tërbuem!

Të cilët n’udhë për në theqafje këtejpari i ranë

dhe vatrat tona në mjerim i përlanë…

O vullnete të ndrydhura!

O vullnete të shtypuna!

Shkundni prangat të mbrapshta! E me brimë ngadhnyese,

me hove viganash, dëshirash flatruese,

turniu në të gjitha anët dhe poshtë në dhë zbritni

– ndosht’ aty keni për të gjetë fillin e një hymni,

që Illyri e vjetër ndër kremtime këndonte,

ndërsa zemra e kombit në liri kumbonte.

O vullnete të ndrydhuna!

O vullnete të shtypuna!

Tash shëgjetat e flakta të shprehjes suej zharitse

drejtoni kah qiella në ball të hyut a të dreqit,

i cili fatin tonë mbytte në mnijë të vet përpise –

a dijë se të Birt’ e Shqipes folen ia ngrehën vetvetit.

 

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *