Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreShëndetiTe FunditTe Gjitha

Shkon në 29 numri i viktimave nga koronavirusi, 1,128 të infektuar në Itali

Sipas një njoftimi të bërë nga Ministria e Shëndetësisë në Itali, ka shkuar në 29 numri i viktimave nga koronavirusi ndërsa raste që kanë dalë pozitive si të prekura nga epidemia janë dri më tani 1 128 ndërkohë që janë shëruar 50 persona.

Vdekja e 29 është shënuar pasditen e sotme ndërsa në total 23 vitkima janë regjistruar në zonënë e Lombardisë, 2 në Veneto dhe 4 në Emilia-Romagna.

Shpërndarja sipas rajoneve të pozitiveve: Lombardia 615, Veneto 191, Emilia-Romagna 217, Piedmont 11, Liguria 42, Marche 11, Tuscany 11, Sicily 4, Lazio 6, Campania 13, Puglia 3, Bolzano 1, Abruzzo 2, Calabria 1 Ka 105 persona në kujdesin intensiv, 10 përqind të rasteve, shkruan corriere della sera .

Për herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë, kishte më shumë raste të reja në të gjithë botën më 28 shkurt sesa në Kinë. Pas dy muajsh, epidemia duket se ka kaluar fazën e saj më të keqe në vendin aziatik, edhe pse tani përfshihen 49 shtete: tetë më shumë se e enjtja. OBSH ka rivlerësuar rrezikun e përhapjes globale, duke e çuar atë në një nivel “shumë të lartë”.

Italia mbetet vendi i tretë për rastet e koronavirusit (1,128 të infektuar dhe 29 të vdekur), pas Kinës (79.251 të infektuar, 2.835 të vdekur) dhe Koreja e Jugut (3,150 të infektuar, 17 të vdekur: këtu është harta).

Ndikimi i Coronavirus në botë vazhdon të zgjerohet: Gjermania ka frikë nga një epidemi, Zvicra ka anuluar shfaqjen e motorëve në Gjenevë, dhe SHBA po përgatiten për rritje në raste.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *