Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

SHBA diskuton kryerjen e provës së parë bërthamore pas disa dekadash

Administrata Trump ka diskutuar javën e kaluar mbi mundësinë e kryerjen e një prove bërthamòre, e cila do të ishte e para që pas vitit 1992.

Lajmi u njoftua nga gazeta “Washington Post” të premten në mbrëmje e cila përmendi një zyrtar të lartë dhe dy ish-zyrtarë që kishin dijeni rreth çështjes.

Tema u shfaq gjatë një takim të zyrtarëve të lartë që përfaqësojnë agjencitë më të larta të sigurisë kombëtare pas akùzave nga administrata se Rusia dhe Kina po kryejnë prova bërthamòre me intensitet jo shumë të lartë, sic shkruan gazeta. Megjithatë takimi përfundoi pa ndonjëmarrëveshje për të kryer një provë bërthamòre.

Zyrtarët amerikanë morën vendim për të marrë masa të tjera në përgjigje të kërcënimeve që paraqet Rusia dhe Kina dhe për të shmangin rifillimin e provave bërthamòre, thuhet në artikull. Zyrtarët amerikanë nuk i janë përgjigjur kërkesës së gazetës për komente mbi këtë ceshtje./VOA

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *