Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Rusia në kolaps/ Mjekët braktisin detyrën ekonomia ‘gropë’, Vladimir Putin drejt rënies nga ‘froni’

Mjekët me pagë të keqe kanë braktisur së tepërmi detyrën, nga frika për jetën e tyre pasi u është thënë të trajtojnë pacientët me koronavirus pa pajisje të përshtatshme mbrojtëse në një sistem shëndetësor të pambrojtur kronikisht

Ekipet e ambulancave radhiten me orë të tëra për të shpërndarë pacientët në spitale të mbingarkuara, ku stafi mjekësor ka mungesa të oksigjenit – por ventilatorët e nevojshëm në mënyrë të dëshpëruar janë blerë nga miliarderët që krijojnë klinika të destinuara në pallatet e tyre.

Rënia e çmimit të naftës e ka kthyer rrjedhën kryesore të vendit në një mashtrim, ndërsa ka një tërbim në rritje që qeveria e saj po favorizon lidhjet e saj të pasura me pronarët e bizneseve të vogla me ndihma.

Këto janë efektet e rrezikshme të pandemisë në Rusi. Tani analistët dhe armiqtë politikë të Presidentit Vladimir Putin madje pyesin nëse mbretërimi i tij i gjatë dhe brutal mund të bie viktimë e krizës.

“Putin nuk interesohet për ndonjë humbje të jetës, vetëm humbje të pushtetit”, tha ish-kampioni botëror i shahut Garry Kasparov, tani fushator i të drejtave të njeriut, shkruan Daily Mail.

Diktaturat me një njeri janë të rrezikshëm, por të brishta. Nëse krizat ekonomike dhe shëndetësore kombinohen për të kapërcyer frikën e njerëzve nga policia, gjërat mund të ndryshojnë shumë shpejt.

Aleatët e tanishëm të Putinit mund të shfrytëzojnë mundësinë për ta rrëzuar atë për të shpëtuar më mirë.

Ish-presidenti i kthyer nga njeriu i KGB-së, i cili çmon stabilitetin dhe promovon veten si një udhëheqës global, papritmas duket i dobët kundër një armiku të ri të padukshëm. Shifrat e fundit pretendojnë se 74.588 raste të konfirmuara në mesin e 145 milion popullsisë së Rusisë, me 681 vdekje – megjithëse shifrat e mëparshme treguan një goditje prej 37 përqind në vdekjet e pneumonisë, duke çuar në pretendime se shteti po manipulonte të dhënat.

Ndërkohë që në 24 orët e fundit në Rusi 66 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19, duke e çuar në total numrin e viktimave në rreth 747.

Ndërkohë autoritetet shëndetësore kanë bërë me dije në vend numri i të infektuarve ka shkuar në,  80,949 ku së fundmi janë regjistruar 6,361 raste të reja.

Po ashtu mediat vendase kanë bërë me dije se në Rusi janë  6,767 shëruar dhe në gjendje kritike për jëtën janë 2,300.

“Qeveria gënjen hapur,” tha Anastasia Vasilyeva, një doktor i syve, presidente e një sindikate mjekësore dhe aleat i një lideri kryesor të opozitës. Ajo u arrestua nga policia disa ditë më vonë në një udhëtim për të hetuar furnizimet spitalore dhe u gjobit për shkelje të rregullave të bllokimit.

Një numër i mjekëve kanë lënë punën e tyre në të paktën pesë qytete pasi u është thënë që të punojnë me pacientë të infektuar me mbrojtje jo adekuate. Mjekët fitojnë mesatarisht 815 £ në muaj.

Në Moskë, epiqendra e shpërthimit të Rusisë, stafi i zhvendosur në detyra të kujdesit kritik u bë për të shkruar letra të dorëheqjes pasi refuzuan të punojnë pa mbrojtje. “Ata duan të shpëtojnë jetë, por nuk duan të shkojnë deri në vdekje të sigurt,” tha vajza e një mjeku paramenikas.

Pamjet nga St Petersburg treguan pacientë të goditur të shtrirë në dyshekë të zhveshur nëpër korridore. “Nuk ka oksigjen,” tha një punonjës shëndetësor.

Në një spital tjetër të qytetit që specializohet në sëmundjet infektive, një e treta e rasteve të dyshuara ose të konfirmuara të koronavirusit ishin personel mjekësor. Shumë punonjës të spitalit u zemëruan nga marifetet e Putinit për të dërguar një pjesë të mjeteve mjekësore në Nju Jork – përfshirë disa të bëra nga një firmë që i nënshtrohej sanksioneve amerikane – kur ata duhej të blinin pajisje online.

Ka pasur gjithashtu zemërim nga pronarët e bizneseve të vogla për përpjekjet e shpëtimit – shumë më të vogla se në vendet e tjera drejtuese – që janë përqendruar në firma të mëdha, të kontrolluara nga oligarkët afër Kremlinit. ‘Pse tani, kur kam nevojë për ndihmë, a e kthen qeveria ime anën e pasme?’, Pyeti Natalia, biznesi i së cilës në Novosibirsk po njeh humbje drastike.

Të pasurit pranojnë të blejnë ventilatorë. “Ne kemi një dhe po përpiqemi të marrim edhe dy”, tha një anëtar i një familje miliarderi me një rezidencë në Rublyovka, periferi e Moskës e favorizuar nga elita qeverisëse e Rusisë

Rusia kishte një sistem të mirë shëndetësor kur komunizmi u rrëzua në 1991. Kur u godit nga kriza e tanishme, ajo kishte më shumë ventilatorë për frymë sesa Britania – por shumica janë të moshuar dhe shumë prej tyre janë në Moskë dhe St Petersburg.

Për të eleminuar mospërputhjet rajonale, qeveria doli jashtë fondeve të urgjencës – por spitalet që kërkojnë ventilatorë zbuluan se po kapeshin nga familje të pasura që planifikonin të izoloheshin në rezidenca. “Ne kemi shitur gjithçka në depon tonë,” i tha një furnizues Moska Times javën e kaluar.

Pandemia nuk mund të kishte ardhur në kohën më të keqe për Kremlinin – dhe për një president i cili promovon imazhin se ai vetëm mund të ringjallë madhështinë kombëtare duke i dhënë stabilitet kombit të tij të shpërndarë.

Tashmë, popullariteti i Putinit kishte rënë në nivelin e tij më të ulët për shtatë vjet pasi ai ngriti moshën e pensionit në 65 për burrat në një komb me një jetëgjatësi mesatare mashkullore prej 67. Putin kishte shpresuar që një festë e Ditës së Fitores muajin tjetër duke shënuar 75 vjet që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore do të rritë mbështetjen e tij duke iu drejtuar patriotizmit, por ai është rrëzuar tashmë. Ai gjithashtu duhej të hiqte një plebishit për reformat kushtetuese që i lejojnë atij të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036.

“Të gjitha planet e tij janë hedhur në kaos nga Covid-19,” tha James Nixey, nga grupi i ekspertëve i Shtëpisë Chatham. “Kjo do të sfidonte çdo qeveri kompetente dhe qeveria e Rusisë kurrë nuk mund të quhet kompetente.”

Nixey tha që qëllimi kryesor i regjimit të Putinit ishte mbajtja e pushtetit. “Unë nuk e shoh këtë si fundin e menjëhershëm, por shpejton fundin e tij”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.