Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Rusia e vetme në rrugën e zbulimit të universit, planifikon të ndërtojë stacionin hapësinor të rradhës

Rusia planifikon të ndërtojë bazën e saj hapësinore kur ISS, stacioni hapësinor ndërkombëtar, të mos jetë më në gjendje shërbimi. ISS ka qënë nën përdorim të vazhdueshëm nga astronautët që nga nëntori 2000 por për shkak të mbingarkimit strukturor ajo duhet të shkatërrohet në 2030.

Pas kësaj, Roscosmos planifikon të marrë modulet që ndërtoi për ISS dhe t’i përdorë si pjesë bazë për ndërtimin e stacionit të ri hapësinor, i cili kërkon një dekadë për tu ndërtuar.

Agjencia ruse tregon se qëllimi do të ishte përdorimi i stacionit të ri hapësinor për mbledhjen e fuqive nga mjetet hapësinore dhe rimbushjen e tyre me energji për t’i dërguar më larg në sistemin solar.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *