AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Rritja e çmimit të maskave, Prokuroria nis hetimet

Prokuroria e Milanos ka hapur një hetim me ndaj asaj që quhet “manovrat spekulative për nevojat themelore”. Dosja u hap nga shitja e disa produkteve, veçanërisht në faqet në internet, për të luftuar emergjencën e koronavirusit me çmime dukshëm më të larta se çmimet e tregut.

Hetuesit kanë verifikuar, për shembull, se në këto ditë paketat me 50 maska ​​gjithashtu janë shitur në internet për 100 euro, ose 2 euro për maskë, ndërsa kostoja e tyre nuk i kalon 20 cent. Gjatë hetimit, krimi i “mashtrimit në ushtrimin e tregtisë” gjithashtu mund të kundërshtohet sepse nganjëherë maskat kirurgjikale shiten si ato të Ffp3, domethënë ato të përshtatshme për këtë lloj urgjence

Spekulatorët e dyshuar janë përqendruar kryesisht në maska ​​dhe xhel dezinfektues, tani të vështirë për tu gjetur në barnatoret e qytetit. Për momentin, hetimi është kundër personave të panjohur dhe nënshkruar nga zëvendës-prokurorët Tiziana Siciliano dhe Eugenio Fusco. Për të kryer hetimet dhe monitorimin e situatës janë burrat e Guardia di Finanza.
Sipas hetuesve, në këtë moment të urgjencës shëndetësore maska dhe produktet dezinfektuese janë thjesht produkte të tilla dhe shumë po shfrytëzojnë situatën duke rritur çmimet.

Hetimet filluan në bazë të një iniciative të pavarur të Prokurorisë e cila mblodhi artikuj shtypi mbi shitjet e fryra dhe kryen një analizë të parë në platformat online. Hetuesit kanë verifikuar, për shembull, se në këto ditë paketat me 50 maska ​​gjithashtu janë shitur në internet për 100 euro, ose 2 euro për maskë, ndërsa kostoja e tyre nuk i kalon 20 cent.

Në hetim, i cili gjithashtu mund të çojë në kërkime dhe konfiskime, krimi i “mashtrimit në ushtrimin e tregtisë” gjithashtu mund të kontestohet, sepse nganjëherë maskat kirurgjikale të shitura si maska ​​Ffp3 janë shitur, pra ato të përshtatshme për raste urgjente shëndetësore siç janë e reja koronavirus.

Flakët e Verdha gjithashtu do të duhet të konstatojnë çdo parregullsi tatimore në shitje dhe një delegacion i është dhënë gjithashtu policisë lokale për kontrolle në institucionet tregtare siç janë farmacitë dhe parafarmacitë shkruan ilfattoquotidiano

Fjalët Kyce

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *