Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Rrëzohet dekreti i Metës, Fino i pakënaqur: Presidenti e ka personale me mua!

Ditën e sotme në Komisionin e Ligjeve janë duke u diskutuar dy dekrete të tjera të presidentit Meta, mes tyre dhe disa ndryshime në ligjin për qeverisjen vendore. Në Komision ka qenë i pranishëm këshilltari i presidentit Bledar Dervishaj, i cili tha sekëto ndryshime në ligjin për qeverisjen vendore cënojnë procesin e vendimmarrjes së këshillave bashkiakë.

Dervishaj per ligjin për vetëqeverisjen vendore, arsyet e kthimit: Ky projektligj është shqyrtuar në dy komisione. Presidenti e shqyrtoi ligjin duke iu përmbajtur përmbajtjes së akteve. Ka bërë një vlerësim të kujdesshëm në raport me interesin publik. Dispozitat e nenit 1 janë një hap pozitiv. Referuar nenit 3 dhe 4, gjatë shqyrtimit janë propozuar disa ndryshime që jane pranuar dhe që synojnë procesin vendimmarrës….. janë ndryshime të pajustifikuara sepse nuk garantojnë mbrojtjen e interesit publik. Nëpërmjet këtyre ndryshimeve ulet kontrolli i shtetit. Po krijohet nje kompetencë e re e autoriteteve vendore.

Mirëpo argumentimi i këshilltarit të presidentit është kundërshtuar nga relatori Bashkim Fino, i cili thotë se Meta e ka marrë personale me të, pavarësisht se e di shumë mirë procedurën ligjore që ndiqet në raste të tilla.

Bashkim Fino: Më vjen keq se në të gjithë relacionin po vërej me keqardhje që gjithë relacioni është drejtuar kundër relatorit. Me çfarë duket presidenti e ka personale me mua, presidenti e di si veprohet kur vjen një nismë.

Presidenti i nderuar ka qenë 4 vjet kryetar kuvendi, i di shumë mirë procedurat. Në cdo komision ka një relator. Është komisioni dhe relatori që bëjnë ndryshimet e nevojshme. Këtë praktike ka ndjekur Ilir Meta, këtë po ndjek dhe une. Jam relator kushtetues dhe i drejtë.

Jam dakort që presidenti ështe dakort per ngritjen e zyrave të Diasporës. Kur bëhet iniciator qeveria ne bëme disa ndryshime. Nuk e humbet të drejtën e pronësisë bashkia, i humbet pronësia vetëm kur shitet. Njësitë vendore jane tërësisht autonome, dhe në këto kushte për konstatimet e mësipërme ne duhet ta rrëzojmë dekretin e presidentit.

Në përfundim të debateve Komisioni i Ligjeve vendosi pro rrëzimit të dekretit të presidentit Meta.

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *