Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Qeveria shkatërron hotelin e gladiatorit”, media spanjolle i bën jehonë ngjarjes: Prej vitesh ‘sundonte’ pa licensë

Media prestigjioze spanjolle, Elpais i ka kushtuar sërish një artikull ngjarjes së sotme në Porto Romano ku IKMT shembi resortin turistik të Mihal Kokëdhimës, i cili disa ditë më parë bëri jehonë në mediat vendase por edhe ndërkombëtare për dhunën ndaj turistëve spanjollë.

Në këtë artikull shkruhet se qeveria e shkatërroi objektin i cili kishte vite që ushtronte aktivitetin e tij pa lejen përkatëse nga instituciionet përkatëse, ndërsa shton se përvece pa leje, kishte pushtuar edhe një pjesë të plazhit pranë.

“Restoranti ishte i vetmi në gjirin e Porto Palermo, një enklavë e të ashtuquajturës Riviera shqiptare. Kishte rreth 2,000 metra katrorë sipërfaqe dhe, përveç që funksiononte pa leje, kishte pushtuar një pjesë e plazhit aty pranë. Pronari kishte vendosur hamaka për të cilat ngarkoi, gjithashtu pa leje. Gjatë diktaturës komuniste, zona kishte objektet për të riparuar nëndetëse”, shkruhet ndër të tjera.

Artikulli

Shqipëria shkatërron restorantin e njeriut që sulmoi dhe persekutoi një familje të turistëve spanjollë. Pronari i lokalit u ngjit në skafandon e makinës dhe goditi xhamin e saj në të cilën klientët u përpoqën të shpëtonin prej saj.

 Restoranti i burrit që sulmoi një familje të turistëve spanjollë javën e kaluar në Porto Palermo, në jug të Shqipërisë, është shkatërruar të mërkurën. Vendi shërbeu si restorant dhe hotel për vite me rradhë pa licencë. Mihal Kokëdhima, pronari i saj, sulmoi një grup spanjollësh të përbërë nga biznesmeni dhe ish zyrtari i lartë në qeveritë e UCD Eugenio Galdón, disa të afërm, një udhërrëfyes dhe shofer shqiptar.

Pasi u kap, agresori u burgos. Konflikti ndodhi në 15 gusht, kur Spanjollët anuluan dy nga shtatë pjatat që kishin porositur në dyqan. Kokëdhima doli nga dyqani i tij dhe u hodh mbi skafandon e makinës që kishte marrë me qira familja. I hipur në automjet, ai qëndroi për rreth 10 minuta, duke e rrahur derisa e theu xhamin me grushtin e tij.

Ministri i Turizmit u takua me familjen për të kërkuar falje në emër të vendit të tij.

Agresioni ndaj Spanjollëve ka shkaktuar vendimin për rrëzimin e ndërtesës nga agjensia që është përgjegjëse për mbrojtjen e trashëgimisë së turizmit (IKMT, në akronimin e saj në gjuhën shqipe). Familja e Kokëdhima nuk ka ofruar rezistencë.

Lokali ishte mbyllur për ditë të tëra, kur autoritetet dëgjuan për ngjarjen, e cila i shkaktoi plagë të vogla ndaj Eugenio Galdón dhe një prej fëmijëve të tij, dhe kërkuan ndërhyrjen e Ambasadës Spanjolle në Tiranë.

Pas sulmit, Kokëdhima, 51 vjeç dhe pseudonimi gladiator nga fqinjët e tij, u arrestua dhe është në paraburgim i akuzuar për kanosje, dëmtim të qëllimshëm dhe shkatërrim të pasurisë.

Kokëdhima u shfaq duke buzëqeshur të martën para gjyqtarëve. Mbrojtja e tij argumentoi se ai u ngjit në xham për të mbrojtur veten dhe siguroi që turistët kishin pirë kanabis dhe se dy shokët e tij ishin të dehur. Këto ditë, , disa turistë shqiptarë dhe të huaj kanë qëndruar pranë dyerve të restorantit për të bërë një foto në restorantin më të famshëm tashmë në vend.

Restoranti ishte i vetmi në gjirin e Porto Palermo, një enklavë e të ashtuquajturës Riviera shqiptare. Kishte rreth 2,000 metra katrorë sipërfaqe dhe, përveç që funksiononte pa leje, kishte pushtuar një pjesë e plazhit aty pranë. Pronari kishte vendosur hamaka për të cilat ngarkoi, gjithashtu pa leje. Gjatë diktaturës komuniste, zona kishte objektet për të riparuar nëndetëse.

Vetë Rama postoi në Facebook një falje për sjelljen e agresorit. “Barbari që goditi miqtë spanjoll ka shkelur kodin e shenjtë të mikpritjes shqiptare dhe na ka turpëruar të gjithëve,” shkroi ai, ndërsa transmetoi një video të një takimi midis turistëve të sulmuar dhe Ministrit të Turizmit ku politikani kërkoi falje dhe i ofroi një tufë lulesh nënës së familjes.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close