Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashJetë dhe stilTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

“Pulëbardhizmi”, trendi i lidhjeve dashurore ku nuk e doni personin që keni në krah, por as nuk dëshironi ta lini të lirë

Ne kemi pasur një vit me lidhje virtual gjatë karantinës dhe ndarje, dhe tani do të vijnë në vajzat e nxehta të verës. Duhet të jetë një kohë e fillimeve të reja dhe marrëdhënieve të reja.

Por, sigurisht, ndjenjat bezdisëse ndonjëherë pengojnë gjithë atë civilizim. Parashikohet që kjo në të vërtetë do të jetë vera e pulëbardhizmit, një term i krijuar nga Metro.co.uk për t’iu referuar kur veprojmë si ata zogj lakmitarë në ‘Në Kërkim të Nemo-s’.

Ine imi! Imi! Mine! ’Pulëbardhat e trilluara u mblodhën për të pretenduar peshqit si të tyre, edhe kur ata tashmë kishin kafshatat e ushqimit për t’i ngopur. Për ata pulëbardha, nuk kishte rëndësi nëse ishin në të vërtetë të uritur, vetëm se ata mund të thoshin se diçka ishte e tyre.

Kjo rregullisht ndodh në marrëdhënie, siç shpjegon shprehja e vjetër e ‘nuk i doni, por nuk doni që t’i ketë askush tjetër’.

Pavarësisht nëse mbajnë akoma ndjenja apo jo, nevoja e detarit për të pretenduar dikë mund të shfaqet tek ata që e çojnë atë person ose i mbajnë në ndezësen e pasme (aka benching) – pa marrë parasysh koston emocionale.

Kur përzieni ndjenjat e komplikuara të vetmisë dhe time kohën e humbur ’që erdhën me pandeminë, ka shumë potencial për sjellje të imëta dhe posesive në sipërfaqe.

Tess Leigh-Phillips i Trainerit tënd të Gëzuar të Zemrës thotë: ‘Trazira emocionale e pandemisë do të thotë që marrëdhëniet janë formuar nën rrethana nën presion, vetmia është bërë më e përhapur se kurrë, gjithçka është rritur.

‘Tani ne mund të shohim dritën në fund të tunelit, shumë nga këto marrëdhënie do të humbin intensitetin dhe do të bien, në dritën e një të ardhmeje të lirë Covid dhe bllokim.’

Pse duam të jemi me dikë që e dimë se nuk jemi në përputhje, ose t’i mbajmë gjërat edhe nëse nuk ka shkëndijë? Sipas Charisse Cooke, Ekspert i Marrëdhënieve Online: ‘Quhet lidhja e ankthshme.

‘Siç sugjeron emri, disa njerëz mund të përjetojnë shumë ankth rreth seksit dhe dashurisë dhe mund të kenë vështirësi të largohen nga marrëdhëniet, shpesh duke u ndjerë të preokupuar me ta për një kohë të gjatë pasi të kenë mbaruar.’

Ata që, sipas teorisë së atashimit, bien në kategorinë e ankthit i frikësohen braktisjes dhe shpesh bëhen të aftë si rezultat; i frikësuar nga madhësia e intimitetit por i dëshpëruar për t’u dashur.

Charisse thotë: ‘Si njerëz nuk jemi shumë të humbur. Kur dikush lëviz brenda dhe jashtë jetës sonë, kjo është një humbje sado e madhe apo e vogël. Mendimi për atë person që të jetë me dikë tjetër mund të provokojë ndjenja çuditërisht të fuqishme tek ne sepse sjell në shtëpi faktin se sapo kemi humbur dikë dhe ata do të ndajnë jetën e tyre – dhe shtratin – me dikë tjetër.’

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.