Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Pse efektivi humbi jetën në sulmin e Kapitol Hill, zbulohet raporti 15-faqësh nga Gjenerali Honoré. A do të shtohen masat e sigurisë në selinë e qeverisë së SHBA?

Pas dy sulmeve vdekjeprurëse në Kapitolin e SHBA-ve vetëm disa muaj larg njëri-tjetrit, janë ngritur pikëpyetje nëse masat e sigurisë, të cilat u shtuan pas 6 janarit, janë të mjaftueshme.

Një rishikim i sigurisë i lëshuar muajin e kaluar zbuloi se Policia e Kapitolit është “me pak personel, të pajisur jo mjaftueshëm dhe të trajnuar në mënyrë joadekuate” për të mbrojtur selinë e qeverisë së kombit nga sulmet e mundshme.

Në një projekt-raport 15-faqesh, të porositur nga Kryetarja e Dhomës së Parë, Nancy Pelosi, Gjeneral-Toger në pënsion i Ushtrisë, Russel Honoré bëri thirrje për shtimin e 854 oficerëve, përfshirë 424 për t’u specializuar në inteligjencën, mbrojtjen e dinjitetit dhe planifikimin operativ.

Ai gjithashtu rekomandoi rrethime shtesë, posaçërisht pengesat që “ngrihen dhe zbërthehen lehtësisht”.

Rreth 4 milje rrethim metali “i pakalueshëm” me lartësi 7 metra u vendosën rreth kompleksit Capitol pas trazirave të 6 janarit, por ajo u rrëzua në mars.

Përfaqësuesi Tim Ryan u tha gazetarëve sot se shtesa të reja të përhershme të sigurisë po konsiderohen nga ligjvënësit. “Ne do të rishikojmë gjithçka, në këtë pikë, përfshirë rrethimin”, tha ai, duke theksuar se ka ende shumë të panjohura për incidentin e sotëm.

“Ne nuk mund të nxitohemi pa e ditur se kemi aftësinë për të mbrojtur Kapitolin, për ta forcuar Kapitolin”, shtoi ai.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.