AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Përdori ‘gjuhën e urrejtjes’, Facebook i bllokon faqen Netanjahut

Facebook ka pezulluar faqen zyrtare të Benjamin Netanyahu pasi ajo shkeli politikën e gjuhës së urrejtjes duke dërguar vizitorëve një mesazh paralajmërues të arabëve që “duan të na shkatërrojnë të gjithëve”.

Duke luftuar në një garë të ngushtë zgjedhore përpara zgjedhjeve të 17 shtatorit, kryeministri izraelit ka kërkuar të apelojë tek votuesit e ekstremit të djathtë fetarë dhe nacionalistë që kanë frikë nga ndikimi politik i qytetarëve palestinezë të Izraelit.

Facebook tha të enjten se kishte pezulluar funksionin e automatizuar të bisedës në faqe, i cili drejtohet nga partia qeverisëse e Likud Netanyahu, për 24 orë.

“Pas rishikimit të kujdesshëm të aktiviteteve botërore të fushatës Likud, gjetëm një shkelje të politikës sonë për fjalën e urrejtjes,” tha Facebook në një deklaratë. “Nëse ka ndonjë shkelje shtesë, ne do të vazhdojmë të ndërmarrim veprime të duhura.”

Në mesazhin e tij të fshirë tani automatikisht për vizitorët kur të arrinin në faqe, bota premtoi se kryeministri do të ndiqte “një politikë të djathtë të një shteti hebre, siguri dhe një Izrael të fortë”.

Ai paralajmëroi që çdo koalicion opozitar që përfshinte politikanë arabë do të ishte “një qeveri laike e dobët e majtë që mbështetet te arabët që duan të na shkatërrojnë të gjithë – gra, fëmijë dhe burra”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *