Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Pas Tiranës nis tubimi edhe në Shkodër/ Mijëra qytetarë marshim kundër dhunës ndaj fëmijëve

Nisur nga ngjarjet e fundit që kanë shókuar opinionin publik, të rinjtë e Shkodrës kanë organizuar një marshim sénsibilizues në pedonalen “Kole Idromeno” duke u nisur nga godina e Bashkisë.

Përmes këtij marshimi të rinjtë kërkojnë
1. Ashpërsimin e ligjeve për ábuzimin séksual në të gjitha format e tij.
2. Krijimin e Regjistrit Kombëtar i të Dënuarve për Kríme Séksuale kundër Fëmijëve

3. Kástrimin kímik të pédofilëve, metodë e cila ndiqet në shumë vende të botës si në Argjentinë, Australi, Angli, Gjermani, Poloni, Moldavi, Estoni, Rusi, Francë, Danimarkë, Kanada, Zelanda e Re, Izrael, Indi, Indonezi, Korea e Jugut dhe 8 shtete në Amerikë.

4. Forcimin e rrugëve institucionale për dénoncimin e rasteve dhe mbrojtjen e viktimave të ábuzimit séksual.
5. Të rritet roli i shkollës në párandalimin e këtyre rasteve përmes edukimit të fëmijëve dhe adoleshentëve.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *