Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pas Italisë, edhe Franca do të futet në kárantinë njëmujore, Macron do ti drejtohet popullit me një fjalim

Qeveria franceze ka vendosur që duke nisur nga nesër, i gjithë vendi të futet në kárantinë për të paktën një muaj. Sipas mediave vendase, kárantina do të jetë më e butë se ajo që kaloi thuajse e gjithë bota në pranverë.

Masa e re e qeverisë vjen pas disa ditësh rekord sa i përket numrit të infektimeve, ndërsa do të komunikohet sot nga presidenti francez Macron, i cili pritet që ti drejtohet të gjithë popullit përmes një dalje televizive.

Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33,417 raste të reja infektimi, ndërsa 148 persona u futen në terapi intensive.

Nga nisja e pandemisë, shteti transalpine numëron afro 1.2 milionë infektime dhe mbi 35 mijë víktima. Kështu, Franca futet mes 5 vendeve më të godítura në botë nga koronavirusi dhe i pari në Europë.

(E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *