Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pas dyshimeve se shkaktonte mpiksje të gjakut, vaksina AstraZeneca ndryshon emër, ja si do të emërtohet tani e tutje

Vaksina e koronavirusit e prodhuar nga kompania farmaceutike AstraZeneca tani do të quhet ‘Vaxzevria’, njoftoi agjencia suedeze e mjekësisë ‘Läkemedelsverket’ bazuar në të dhënat e Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA).

Vaksina në vetvete mbetet e pandryshuar, por agjencia suedeze e konsideron të rëndësishëm emrin e ri, pasi sipas saj shoqërohet me ndryshime, siç janë etiketimet dhe paketimet e reja.

Ndryshimi i emrit në Vaxzevria u miratua nga EMA më 25 Mars, pas një aplikimi të bërë nga kompania.

Vaksina e prodhuar nga kompania farmaceutike britanike-suedeze ka qenë temë diskutimi disa herë që kur mori dritën jeshile nga EMA në fund të janarit.

Fill pas miratimit të tij, vende të ndryshme në Evropë vendosën të mos e përdorin atë për të moshuarit, teksa prisnin më shumë të dhëna shtesë.

Më vonë, në fillim të marsit, disa vende evropiane pezulluan përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca për shkak të disa rasteve të mpiksjes së gjakut dhe problemeve që shkaktonte.

Më 18 Mars, EMA rikonfirmoi se vaksina ishte e sigurt dhe efektive dhe se përfitimet tejkalojnë rreziqet e mundshme, por endeçështja është nën hetim.

Për më tepër, kompania ka qenë gjithashtu objekt diskutimi pasi në mënyrë të përsëritur uli dërgesat e premtuara në BE, duke rezultuar në përshkallëzimin e tensioneve midis BE dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.