Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

1 në 10 deputetë janë pjesë e komunitetit LGBTIQ, njihuni me shtetin që ka rekord gay-sh dhe lezbikesh në Kuvend

Pas zgjedhjeve të së shtunës së kaluar, që konfirmuan qeverinë e drejtuar nga liderja popullore laburiste, Jacinda Ardern me një maxhorancë të konsiderueshme, Zelanda e Re numëron numrin më të madh të deputetëve të LGBTIQ në botë.

Mësohet se 12 nga 120 deputetë në Parlament janë lezbike, homos*ksualë, bis*ksuale dhe transgjinorë. Mes këtyre, tetë u zgjodhën në Partinë Laburiste dhe katër mes të Gjelbërve.

Kjo i jep vendit përfaqësimin më të madh të dukshëm në botë duke kaluar Britaninë e Madhe që ka një proporcion prej 7%. Kur Tim Barnett u zgjodh në Parlament në 1996, ai ishte i vetmi deputet i hapur homos*ksual dhe vetëm i treti në historinë e vendit.

Zelanda e Re, vendi i parë në botë që njohu në vitin 1893 të drejtën e votës për gratë, pranoi në vitin 2005 martesat mes çifteve të të njëjtit s*ks dhe në 2013 legalizoi martesat homos*ksuale.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.