Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Nuk ka vaksina për të gjithë gjermanët, Merkel zbulon kush do ta përfitojnë të parët

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se personeli i punësuar në shtëpitë për kujdesin e të moshuarve dhe personat që ata kujdesen, do të jenë të parët që do vaksinohen kundër Covid-19.

Ky është qëndrimi i Merkel pas njoftimit se Gjermania ka vaksinën dhe se ajo do nisë t’u ofrohet së shpejti qytetarëve.

Merkel ka thënë se sapo të jetë e gatshme vaksina kundër virusit, të punësuarit dhe ata që jetojnë në shtëpitë e të moshuarve, do të jenë prioritet. Llogaritet se aktualisht në shtëpitë e të mushuarve në Gjermani jetojnë gati një milionë njerëz.

Sipas të dhënave zyrtare, në Gjermani nga fillimi i pandemisë janë infektuar 773 mijë e 556 persona, ndërsa kanë humbur jetën 12 mijë e 378 pacientë. Ndërkohë që vaksina nuk do të mund të përmbushë në fillim të gjitha kërkesat e shteteve, dhe është parë e udhës që të ketë një kategorizim të grupeve që janë më së shumti në rrisk.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *