Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


EkonomiFlashTe FunditTe Gjitha

Nisin pagesat nga Buxheti i Shtetit për koncesionarin e Rrugës së Kombit, 1.97 milionë euro transaksioni i parë

Gjatë javës që lamë pas Thesari ka kryer transaksionin e parë për shoqërinë Koncesionare Albanian Highway Concession në shumën e 242 976 780 milion lekëve (ose 1.97 milion euro).

Koncesionari zotërohet nga Kastrati dhe Salillari dy nga pesë subjektet e bashkimit të operatorëve që u shpallën fitues të kontratës koncesionare për Ndërtim, Përmirësim, Operim duke përfshirë vjeljen e taksave të rrugës dhe mirëmbajtjen e autostradës Milot – Morinë.

Bashkimi i operatorëve apo Konsorciumi i Catalyst Viva Das General Constructing LLC, Salillari shpk, Bee Thech, Vialop Ateve dhe Kastrati sha u njoftua si fituese e Prokurimit të Shpallur nga qeveria Shqiptare në 29 gusht 2016. Në garë mori pjesë edhe një konsorcium tjetër me vlerë më të lartë për koncesion e cila u skualifikua.

Kontrata Koncesionare u nënshkrua më 6 dhjetor 2016.

Shoqëria Koncesnionare Albanian Highway Concession u themelua më 27 dhjetor 2017.

Në 22 mars 2017 me kontratë shitje kuotash u larguan ortakët Bee Tech dhe Violap Ateve secili zotërues i 10% të kuotave të kapitalit.

Tre muaj pas nënshkrimit të kontratës zotërues të koncesionarit mbeten 100% biznese vendase 50 me 50-të Salillari dhe Kastrati.

Koncesionari mbledh dhe mban të ardhurat nga taksat dhe në këmbim ka përgjegjësinë për të zbatuar dhe financuar përmirësimit e autostradës, të ndërtojë një urë të re mbi lumin Drin në Kukës, të zbatojë punimet me urgjente gjeoteknike të stabilizimit.

Afati i koncesionit është 30 vjeçar. Për çdo automjet që kalon në autostradën e njohur si Rruga e Kombit drejtuesi i mjetit dhe buxheti i shtetit do ti paguajnë koncesionarit një tarifë për përdorimin e rrugës. (Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *