Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

U vetëvár në qelí me lidhëse? Familjarët kundërshtojnë deklaratën e pòlicisë, gruaja: E doja burrin tim! Ja pse e çova pas hekurave

Vetëvárja e 52-vjeçarit Tonin Tuci në ambientet e parabùrgimit të Drejtorisë Vendore të Pòlicisë Durrës ka ngritur shumë dyshime te familjarët e Tucit, i cili u përcoll sot për në banesën e fundit. Të bindura që vëllai i tyre nuk ka bërë vetëvárje me lidhësen e tutave, motrat e tij apelojnë për drejtësi.

Ndërsa bashkëshortja tregon orët e fundit me Toninin, që nga shèrri me të, ndërhyrja e pòlicisë për të shmangur ácarimin e mëtejshëm të situatës në familje dhe njoftimi që mori për vdèkjen e tij.

“Nga puna erdha në shtëpi. Ishte i ácaruar nën efektin e alkòlit dhe për të eliminuar një shèrr të mundshëm në shtëpi njoftova pòlicinë se nuk po e qetësoja dot. Kur shkova në pòlici, shefi që ishte në shërbim më thotë të marr urdhër mbrojtjeje, por i thashë jo se nuk dua ta hedh burrin në rrugë.

I kërkova që vetëm ta mbajë në pòlici e të qetësohet për disa orë e të vijë në shtëpi. Dhe pse më kërkoi disa herë nuk pranova. Lamë të dhënat tona, numër telefoni dhe u larguam. Në momentin që jam larguar, rreth orës 6 të pasdites, burri im ishte ulur në stolat e hyrjes kryesore të pòlicisë. E lashë në dorë të pòlicisë. Unë e çova për ta mbrojt, jo për ta dhùnuar se e keqja do kishte ndodh në shtëpi”, thotë bashkëshortja.

Familja Tuci me origjinë nga Fani i Mirditës, prej shumë vitesh jetonte me qira në Durrës. I papunë, Tonin Tuci kishte krijuar varësi ndaj alkòlit dhe rritur tènsionet brenda familjes. Edhe një vit më parë Liza kishte kërkuar ndihmën e pòlicisë, por pa e kallëzuar pènalisht për dhùnë në familje babain e dy djemve të saj, pasi e donte pavarësisht pròblemeve që kishte me të në familje. Teksa dilte nga pòlicia e Durrësit bashkë me të birin, pas dhënies së deklarimeve, e ka parë të gjallë dhe të ulur në stol Toninin.

“Unë e doja burrin tim, pavarësisht se ai pinte vazhdimisht. Në orën 11.00 të natës, ndërsa unë prisja të vinte burri në shtëpi më morën në telefon e më kërkuan të dal e të jap një deklaratë të dytë. Pse? Jo i them. Nuk dal në rrugë, eja në shtëpi. Përpara kësaj e pyes: Si është Tonini? Mirë më tha, po kur vjen në shtëpi më thotë: Të rrojnë çunat se Tonini ka vdèk. Unë s’mund ta besoja. E vërtëta është kjo, si e kamuflojnë ngjarjen është punë e tyre. E ka drejtësia në dorë. Ai donte alkòlin, po jo të vríste veten.”

Nën dhèmbje dhe hidhèrim për humbjen e parakohshme, motrat e 52-vjeçarit hedhin dyshime mbi fundin e tríshtë të vëllait të tyre dhe apelojnë që të zbardhet sa më shpejt e vërteta dhe të bëhet drejtësi.

‘Ai nuk ka pas asnjë arsye me vár veten. Na ka ardh bòmbë. Ai ka pas pi, po ka qenë shumë i dashur, i respektueshëm. Nuk e di si ka ndodh ngjarja tamam. Si motër kam qejf që të dalë e drejta në pah, sepse 52 vjeç”.

”Asnjëherë s’ka tentu të vrásë veten. Pse e vráu në qeli?! Ju, si pòlici e shtetit pse nuk e mbrojtët? Ajo e çoi për ta mbrojtur, për të mos krijuar shèrr në familje te Pòlicia e Shtetit dhe kjo e vráu. Vëllai im nuk ka vrárë veten. Vëllain tim e kanë vrárë. E kanë gòdit. Pse s’e ruajte, po e le të vríste veten me një fije llastik?!”

Ndërsa vijon hetimi pènal për ”Shpërdorim detyre” dhe hetimi disiplinor ndaj dy punonjësve të pòlicisë për zbatimin e procedurave standarde dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes, familjarët e Tucit kërkojnë që çështja të hetohet edhe nga Avokati i Popullit për të zbardhur shkèljet dhe ngjarjen e rèndè që çoi në vdèkjen e 52-vjeçarit në parabùrgimin e Durrësit./TCH

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *