Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Negociatat/ Reagon Ambasada Holandeze: Korrupsioni dhe krimi i organizuar pengesa kryesore, BE s’mund të bëj hapa të parakohshëm

Ka reaguar mbrëmjen e sotme Ambasada Holandeze lidhur me vendimin që u mor ditën e sotme pë të mos çelur negociatat në muajin qershor.

Në reagim shkruhet se Shqipëria ka bërë përparime të mëdha por ngelet ende shumë për të bërë në luftën kundër krimit të organizuar apo dhe korrupsionit.

Sipas saj çelaj e negociatave në qershor do të shte një vendim i parakohshëm dhe jo i menduar mirë  nga BE.

Kujtojmë që ditën e sotme i është thënë jo Shqipërisë, kurse për Maqedoninë e Veriut është hapur drita jeshile.

Reagim i plotë:

Hollanda mbetet e vendosur për perspektivën e BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor;

– Politika e zgjerimit të BE bazohet në kushtëzimin e drejtë dhe rigoroz për të siguruar që reformat në vendet që aspirojnë të bashkohen me Bashkimin janë të qëndrueshme dhe të pakthyeshme dhe të dhënat e gjurmës janë të qëndrueshme.

– Hollanda vlerëson dhe mirëpret hapat që ka ndërmarrë Shqipëria, veçanërisht në lidhje me reformën gjyqësore dhe procesin e verifikimit. Procesi i verifikimit është një proces vërtet i shquar, unik për rajonin.

– Megjithatë, ka edhe hapa, veçanërisht në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që Shqipëria ende duhet të marrë përpara përmbushjes së kritereve të përcaktuara nga Këshilli në qershor të vitit 2018 para se negociatat e pranimit të mund të hapen. Në dritën e kësaj, parlamenti i NL më 12 qershor miratoi një mocion që i kërkoi qeverisë të mos pranonte të hapte negociata me Shqipërinë. Një vendim i Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të 18 qershorit për të hapur negociatat e pranimit do të ishte i parakohshëm.

– Ne fuqimisht inkurajojmë qeverinë e Shqipërisë që të vazhdojë rrugën e saj. Ne e pranojmë se sa sfiduese është procesi i pranimit dhe ne do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë në reformat e saj sa më shumë që mundemi, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *