Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashKulturëTe FunditTe Gjitha

Ndërron jetë “Partizani i vogël Velo”, heroi që doli partizan në moshën 12-vjeçare

Kostandin Ropi, heroi i letrarizuar i subjektit të filmit “Partizani i vogël Velo” është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare. Ropi ka lindur në Leshnicë, Vithkuq në vitin 1930. Ai mbeti jetim që në moshë të vogël, pasi iu vránë prindërit dhe doli në mal Partizan në moshën 12-vjeçare.

Koco Ropi do të várroset sot në qytetin e Korçës në orën 14.00. Është personazhi real i filmit të Kinostudios “Shqipëria e Re” që u kthye në heroin e filmit “Partizani i vogël Velo”. Pas Çlirimit ka mësuar në një shkollë ekonomike për kontabilitet në vitet 1947 – 1948. Më pas ka studiuar në shkollat ushtarake në BS.

Në Tiranë përfundoi Shkollën e Bashkuar të Oficerëve dhe Akademinë Ushtarake. Më pas, kur mbaroi Akademinë Ushtarake shkoi me shërbim në Durrës ku shërbeu për shumë vite. Pas daljes në pension u rikthye në vendlindje në Korçë.

Konstandin Ropi kishte në zotërim  një arsenal dekoratash të marra për veprimtarinë e tij në lùftë, si: medaljen e trimërisë, medaljen e flamurit, ndërsa në Moskë është dekoruar  nga ish-presidenti rus Boris Jelcin me dekoratën e lùftëtarit kundër Nazizmit.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.