Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Personat që tymòsin cígare janë më të mbrojtur nga Covidi? Përgjigjet mjekja e njohur: Dùhanpirësit dhe alkòolistët e kanë të vështirë të…

Në fillimet e pandemisë së koronavirusit, kur u pa se mushkëritë ishin organi më i prekur, rrjedhimisht ishin dùhanpirësit ata që rrezikonin.

Më pas një studim hodhi hije me këtë fakt, duke thënë se e kundërta është e vërtetë, pasi muret e mushkërisë janë të dëmtuara nga dùhani, dhe Covid-19 tenton të prekë organe të tjera.

Mjekja e njohur Entela Kolovani, e pyetur nga gazetarja Nisida Tufa në “Kjo Javë” nëse personat që pijnë dùhan kanë më shumë imunitet ndaj koronavirusit, tha se nuk ka studime të mirëfillta për diçka të tillë.

Ajo theksoi se dùhanpirësit dhe alkòolistët e kanë më të vështirë që të kalojnë koronavirusin, sepse ata dëmtojnë mëlçinë dhe organe të tjera.

“Nuk ka studime të mirëfillta për të tilla raste, thonë se fumatorët e kanë të vështirë që të kalojnë Covid. Edhe personat që përdorin alkòol rrezikojnë, sepse dëmtojnë mëlçinë”, tha Kolovani

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *