Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Vrásja e muzikantit italian: Kush është shqiptari i arrèstuar, hètimet për drògën që i mori jetën

Nëntë arrèstime (7 bùrg dhe dy nën arrèst shtëpiak), si dhe dy persona të tjerë në kërkim, njëri i arrátisur nga Italia. Ky është bilanci i operacionit “Veleno” i përfunduar nga karábinierët e Cairo Montenotte këtë mëngjes, pas gati një viti e gjysmë hètime.

Historia lidhet me vdèkjen e 57-vjeçarit të ish-bateristit të Millesimo, Mirco Pellegrini, i cili vdíq nga një mbidòzë në mars 2019. Nga atje, filloi hetimi që çoi në idèntifikimin e një rrjeti të tregtarëve të drògës dhe arrèstimin e 3 italianëve dhe 6 të huajve.

Në pránga përfundoi edhe shqiptari Enkeled Mertiri 48-vjeç, banues në Spotorno. Ende nuk është e qartë, kush e transportoi drògën që i mori jetën Pellegrini dhe në këtë pikë, hètimet janë në vazhdim.

Aktivitetet hètimore të karabinierëve bënë të mundur zbùlimin e zinxhirit të tregtimit të drògës në sheshet e ndryshme të Valbormidese, duke idèntifikuar kanalin e furnizimit në qytetet Savona dhe Loano ku dròga mbërriti nga brendësia e Milanos, e transportuar nga kòrrierët. Sipas hetuesve, dròga u nis nga Pero dhe arriti tek furnizuesit e Loano, të cilët më pas e shpërndanë te tregtarët e drògës në Savona.

Tregu i drògës u menaxhua nga të arrèstuarit nga Afrika e Veriut dhe më pas shpërndahej nga italianët dhe shqiptarët. Gjatë hetimeve, janë kryer 5 arrèstime pènale të korrierëve dhe shpërndarëve me rikuperimin e rreth 1 kg drògë (heroinë dhe kòkainë) dhe sòkuestrimit të rreth 8000 eurove në para të gatshme si të ardhura nga shitja.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *