Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Mi preve krahët, do na mungosh kryeministër”, Ulsi Manja përlotet për Bashkim Finon: Sa herë kisha debate të forta politike e telefonoja dhe i thoja… (VIDEO)

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja ka folur për mediat pas homazheve në nderim të politikanit Bashkim Fino.

Manja u shpreh se ikja e parakohshme e Finos u ka lënë një boshllëk të madh jo vetëm familjes së tij, por edhe jetës politiko-shoqërore.

Duke kujtuar të gjitha arritjet e Finos, Manja shprehet se ndoshta rastësi dhe Zoti e mori Bashkimin në muajin mars, muaj të cilin ai e dashuronte dhe muajin në të cilin ai u bë kryeministri i madh.

Në fund të fjalës së tij për Bashkim Finon, Manja u largua nga gazetarët duke fshirë lotët.

Nuk e kam menduar se do të isha sot këtu për ti dhënë lamtumirën e fundit, mikut, kolegut, vëllait tim Bashkim Fino. Bashkim Fino ishte bashkimi, ishte unik në llojin e vetë. La një boshllëk të madh, jo vetëm për familjen e vetë, por në të gjithë jetën politiko-shoqërore.

Ndoshta qe rastësi dhe Zoti vendosi ta marrë pranë vetes Bashkimin në muajin mars dhe Bashkimi e dashuronte shumë muajin mars. Sepse në marsin e zi të 97’ Bashkim Fino ashtu siç e kishte emrin u bë kryeministri i madh i Pajtimit të madh në ditët më të errtë të kombit.

Mua më ka prerë krahët si kryetari i Komisionit të Ligjeve. E kisha përherë një besim në vetvete sa herë që kisha Bashkimin në krahë, sa herë kisha ato debatet e nxehta politike nuk harroja ta merrja në telefon dhe i thoja “Bashkim nesër të du në Komision vëlla”, ai Bashkimi i mirë, i urtë, fjalëpakë, punëtorë, më besoni Shqipërisë do ti mungojë kryeministri i Pajtimit Kombëtarë, Shqipërisë do ti mungojë një politikan model, mendje mprehtë, nuk i binte fjala në tokë, parlamentit një zë i fuqishëm, PS-së do ti mungojë një copë ADN e veta, Bashkim Fino ishte socialisti dhe qytetari model.

Unë pa diskutim sot bashkohem me dhimbjen e të gjithë kolegëve të mi, familjarëve të Bashkimit të cilët kanë me çfarë krenohen, fëmijët e Bashkimit. Unë besoj ajo karrigia bosh e Bashkim Finos do të na bëjë përherë të reflektojmë dhe për sa kohë të ekzistojë parlamentarizmi në ato salla komisionesh, në atë sallë parlamenti, Bashkim Fino do të jetë i pazëvendësueshëm. I përjetshëm qoftë kujtimi i tij!”, u shpreh Manja.

Kujtojmë se deputeti socialist, Bashkim Fino është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare, duke ndërprerë në mes rrugëtimin e tij politik, ndërsa ishte kandiduar i katërti në listat e qarkut të Fierit për zgjedhjet e 25 Prillit.

Fino ndodhej i shtruar në një spital privat në kryeqytet, por gjendja e tij ishte rënduar shpejt, dhe mjekët e kanë pasur të pamundur që ta mbajnë në jetë politikanin.

Prej vitit 1997 e në vazhdim është anëtar i Kryesisë së Partisë Socialiste. Kulmi i karrierës së tij do të shënohej në vitin 1997, ku do të zgjidhej Kryeministër i vendit në qeverinë e Pajtimit Kombëtar, post që do ta mbante nga muaji mars deri në korrik. Z. Fino ka mbajturpo ashtu disa poste ministrore.

Nga vitit 1997 deri në 1998 ushtroi detyrën e Ministrit të Pushtetit Lokal, njëkohësisht dhe Zv/kryeministër. Në 1999 deri në vitin 2001 do të ishte ministër i pushtetit lokal. Gjatë viteve 2001-2002 ka qenë Ministër i Punëve Publike dhe Turizmit. Ndërsa në periudhën 2004, Ministër i Rregullimit të Territorit dhe Turizmit.

(R.G/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.