Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Media italiane jehonë dënimit të grupit të Habilajt: Rrjeti i milionerëve që prek kushëririn e ish-ministrit

“Gjyqi i shkallës së parë në Gjykatën e Katanias ka përfunduar për bandën që ishte e kryesuar nga kushëriri i ish ministrit të brendshëm, Saimir Tahiri”, shkruajnë mediat italiane.

Media citon me tej se nga hetimet rezultoi se Moisi Habilaj nuk ishte një punëtor I thjeshtë por një bos i vërtetë i trafikimit të drogës dhe armëve.

Në këtë artikull citohen edhe deklaratat e Tahirit ku është shprehur në Tiranë para mediave se Katania e kishte mbyllur procesin gjyqësor ndaj tij,

Artikulli i plotë:

Ky ishte përfundimi që u arrit pas gjykimit në shkallën e parë. Për gjyqtarin e vetëm, Maria Cardillo, Moisi Habilaj ishte në krye të kartelit që importonte drogë dhe armë nga Shqipëria në Sicili. Kushëriri i ish-Ministrit të Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri nuk do të ishte një punëtor i thjeshtë i marijuanës, por një bos i vërtetë. Për këtë arsye, gjyqtarja e dënoi me 15 vjet, pesë muaj dhe dhjetë ditë këtë pasdite. Tre vjet më pak se sa kërkohet nga prokurori i Catania gjatë aktakuzës së kryer nga magjistrati Andrea Bonomo.

Habilaj e dëgjoi vendimin në heshtje, veshur me xhinse, këmishë me mëngë dhe këpucë me ngjyra të ndezura, brenda një prej qelive në katin e parë të gjykatës. Për avokatët e tij, Giuseppe Ragazzo dhe Maria Caltabiano, ai kishte qenë në rolin e thjeshtë si “transportues”, arsye për të cilën ata kishin kërkuar lirimin nga rrethanat rënduese të promotorit të bandës.

I afërmi i politikanit, në paraburgim që nga tetori i vitit 2017, në muajt e fundit kishte pranuar pjesërisht përgjegjësitë e tij, duke vendosur që t’i përgjigjej pyetjeve të magjistratëve italianë dhe shqiptarë. Mbajtësit e dosjes, të hapur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë, si kundër Habilajt dhe kushëririt të tij Tahiri, ish-ministër.

Dokumentet mbeten përgjime dhe anët e errëta, të lidhura edhe me blerjen e disa xhevahireve, të kryera në Catania në dhjetor 2013 dhe më pas të destinuara, sipas rindërtimit hetues, bashkëshortes dhe nënës së ish-ministrit Tahiri

Në procesverbalin e magjistratëve përfunduan deklaratat e Nazer Seitit, të shqyrtuar nga prokuroria arkëtari i organizatës kriminale. Ai u pyet për një dënim prej gjashtë vjetësh:  gjyqtari e dënoi atë me shtatë vjet, katër muaj dhe 26 ditë burgim. Seiti është gjithashtu i pandehuri i vetëm, që gjykohet me procedurë të shkurtuar, që është arrestuar në Shqipëri dhe pastaj është ekstraduar në Itali.

Megjithatë, mbetet një mister se çfarë i ndodhi Florian Habilajt, vëllait të Moisiut që mbetet në arrati  prej pothuajse dy vjetësh.

Një kapitull i veçantë në këtë histori është ajo që ka të bëjë me Saimir Tahirin. Politikani, i cituar në procedurat në disa përgjime të zbuluara nga MeridioNeës, ka këmbëngulur në çdo mënyrë që të refuzojë akuzat për të qenë njeriu i hijes së organizatës. Pak ditë pas kësaj fushate, gjatë një konference shtypi të mbledhur në Tiranë, kishte treguar gjithashtu një dokument misterioz, që mbante zyrën e prokurorisë publike të Catania, në të cilën ai tregoi mungesën e hetimeve kundër tij. Pak ditë më vonë drita e gjelbër nga parlamenti shqiptar mbërriti, pas kërkesës së magjistratëve shqiptarë, për ta vënë nën hetim. Në realitet, politikanit iu kërkua në Catania nga prokurorët, vetëm për t’u paraqitur.

Lista e të pandehurve të dënuar:

Antonino Riela: 14 vjet e tetë muaj;

Angelo Busaça: 7 vjet, katër muaj dhe 26 ditë;

Vincenzo Spampinato: 10 vjet dhe dy muaj;

Gianluca Passavanti: 4 vjet dhe dhjetë mijë euro gjobë;

Ëilliam Patanè: liruar;

Carmelo Bertolini: lirohet;

Massimiliano Bruno: lirohet;

Antonio Greco: lirohet;

Giuseppe Greco: 2 vjet, katër muaj dhe 4700 euro gjobë;

Rosario Giuliano: 2 vjet, katër muaj dhe 4700 euro gjobë;

Nezar Seiti: 7 vjet, katër muaj dhe 26 ditë;

Sulaj Meridian: 8 vjet dhe katër muaj;

Moisi Habilaj: 15 vjet, 5 muaj dhe 10 ditë;

Minaj Fatmir: u lirua.

 

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *